RAMAZAN BAYRAMI SEVİNCİ

RAMAZAN BAYRAMI SEVİNCİ

Bayramların en çok çocukları mutlu ettiği söylenir. Herkes çocukluk yaşlarına dönüp baktığında bu teorinin doğru olduğu da ortaya çıkar: Bayramlık elbiseler, illa ki kırmızı ayakkabılar, hediyeler, harçlıklar, el öpmeler, şekerler… Ve bunları düşündükçe hiç yarın olmayacakmış gibi heyecanla uykuya dalan kendi çocukluğumuz…

Büyüdükçe bayramlarda hissedilen duygular değişir. Bir ay boyunca yapılan önemli bir ibadeti sona erdirmenin hüznü ile sevinci alır çocukluk heyecanlarının yerini…

Yardımlaşma ayı
Müslümanların iki büyük bayramından biri Ramazan Bayramı’dır. Ramazan ayında tutulan bir aylık orucun bitiminde Şevval ayının ilk üç günü Müslümanların bayram günleridir. Ramazan Bayramı’na, fıtır sadakası verilmesinden dolayı “Fıtır Bayramı” adı da verilmektedir.

Peygamber Efendimiz (S.A.S.) Medine’ye hicret ettiği zaman Medinelilerin eğlenip neşelendiği iki bayramları vardı. Sevgili Peygamberimiz, Medinelilere özgü olan bu bayramların yerine bütün Müslümanların sevinip eğleneceği İslâm’ın iki bayramını onlara haber verdi: “Allahu Teâlâ size, kutladığınız bu iki bayramın yerine, daha hayırlısını, Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramını hediye etti.”

Müslümanlar da Peygamberimizden gelen bu hediyeyi kabul ederek, her bayramı bir önceki bayramdan daha güzel geçirmeye çalışan bir topluluk olmaya gayret etti.