Rayların Yeni Yıldızı: Turistik Doğu Ekspresi

Rayların Yeni Yıldızı: Turistik Doğu Ekspresi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen Turistik Doğu Ekspresi, 29 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Garı’nda düzenlenen törenle ilk seferine uğurlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy törende yaptığı konuşmasında, turizmin tüm illere yaygınlaştırılmasını ve çeşitlendirilmesini istediklerini, bunun için Turistik Van Gölü, Turistik Diyarbakır ekspresleri ile yeni rotaları da oluşturacaklarını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun ise demiryollarına yapılan yatırımın Türkiye’yi dünya markası haline getireceğine inandıklarını kaydetti.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da demiryollarının 2003 yılından beri uygulanan demiryolu öncelikli ulaştırma politikalarıyla büyüyüp geliştiğini söyledi.

Genel Müdür Erol Arıkan: 16 milyon kişiye hizmet edildi

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan konuşmasında, 1949 yılından beri Ankara-Kars arasında 16 milyon insanımıza hizmet eden Doğu Ekspresi’nde talep patlaması yaşandığını, alternatif olarak Turistik Doğu Ekspresi’nin sefere konulduğunu belirtti. Ekspresin parkurdaki tarihi ve turistik yerleri gezme fırsatı sunduğunu belirten Arıkan,  trenin Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum; Ankara yönüne gelişte ise Sivas/ Divriği ve Bostankaya istasyonlarında duruş yapacağını, seyahat süresinin 32 saat olduğunu söyledi.

Tamamı yataklı ve yemekli vagondan oluşan trenin bilet ücreti bir kompartımanda tek kişi seyahat 400 lira, iki kişi seyahat ise kişi başı 250 lira olarak belirlendi.