RENAULT GÖZÜNÜ LÜKS PAZARINA DİKTİ

Tasarım açısından attığı cesur adımlarla adından sık sık söz ettiren Fransız markası Renault, kendine üst sınıfta daha güçlü bir yer arayacağının ilk sinyallerini yeni modeli Talisman ile verdi. Bu sınıfta kendine güçlü bir yer açmayı hedefleyen Talisman’nın ilk tanıtımı Renault Nissan Başkanı Carlos Ghosn ve Renault Tasarım Grubu Başkanı Laurens Van Den Acker tarafından yapıldı. Carlos Ghosn, 420 milyon euro düzeyindeki yatırımla devreye aldıkları Talisman projesinin, kendileri açısından tamamen beyaz bir sayfa olduğunu söyledi. Geçmişte pazara sunulan ama yeterli başarıyı yakalayamayan VelSatis, Laguna, Latitude gibi ürünlerin ardından Talisman, bu alanda markanın en iddialı modeli olarak yollara çıkacak.Talisman, yıl sonunda öncelikle ülkemiz pazarında satışa sunulacak.

GENİŞLİKTE İDDİALI
4850 mm uzunluğa, 1460 mm yüksekliğe, 1870 m genişliğe ve 2810 mm dingil mesafesine sahip olan Talisman, 5 kişi için son derece ferah bir iç mekan sunuyor. Aracın nihai üretim versiyonu Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterildikten sonra satışına bu yılın sonuna doğru başlanacak. Renault Nissan ittifakının yeni platform CMF-C üzerine inşa edilen Talisman, aynı zamanda Kadjar ve Espace ile ortak yapıya sahip.

YÜKSEK DONANIM SEVİYESİ
Multi-Sense sistemi sayesinde kişiselleştirme özellikleri sunan Talisman, dört tekerlekten manevra sistemini aktif amortisörler ile bir araya getiren tek D-segment sedan otomobili unvanını da taşıyor. Otomobilde 7 dijital gösterge ekranı; 8.7 dokunmatik ekranıyla R-Link 2.0, renkli Head-up display ekranı da bulunuyor. Markanın amiral gemisi olarak önemli bir görev üstlenecek Talisman, Renault’un Fransa’daki Douai tesislerinde üretilecek.

İKİ BENZİNLİ ÜÇ DİZEL MOTOR
Talisman ilk etapta EnergyTCe 160 ve EnergyTCe 200 benzinli motorları yedi vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla satılacak. Otomobilde EnergydCi 110 (düz veya EDC), 130 (düz veya EDC), dCi 160 (EDC), 110 hpEnergydCi olmak üzere 3 farklı dizel motor seçeneği de sunulacak.

YIL SONUNDA TÜRKİYE’DE
Laguna ve Latitude modellerinin yerini alacak olan Talisman, başta Ford Mondeo ve VW Passat ile rekabet edip, üst donanımları ile Mercedes-Benz C Serisi, Audi A4 ve BMW 3 Serisi’ni kendisine rakip olarak seçecek. Renault Talisman’ın hibrid versiyonun da olması bekleniyor. Ancak elektrikli model şu an için düşünülmüyor.