ROMA VE DİŞİ KURT HEYKELİ

ROMA VE DİŞİ KURT HEYKELİ

Roma’ya gittiğinizde yüzyıllar boyunca korunarak kalan birçok tarihi yapının içinde bir heykel dikkatinizi çeker. Dişi bir kurt ile ondan süt emen ikiz çocuklar… Roma’nın kurucuları Remus ile Romulus’un dişi bir kurt tarafından emzirilerek hayatlarının kurtarıldığını tasvir eden bu heykel bugün Roma’nın sembolü durumundadır.

Efsaneye göre milattan yüzyıllar önce, Savaş Tanrısı Mars ile Rhea Silvia’nın ikizleri doğduktan sonra bir sepetin içinde Tiber Nehri’ne bırakılır. Truva soyundan gelen ve adları Remus ile Romulus olan bu ikizleri, siyah bir dişi kurt bulur. Kurdun emzirdiği Remus ile Romulus hayatta kalırlar. Daha sonra çiftçi bir aile tarafından bulunarak evlat edinilirler.

Büyüyen ikiz gençler, milattan önce 753 yılında Roma şehrini kurmak için de kurt tarafından emzirildikleri yeri seçerler. Bu yerin etrafını çevirirken tartışmaya başlar ve kavga ederler, bunun üzerine Romulus kardeşi Remus’u öldürür. Romulus, daha sonra tarihin en büyük imparatorluklarından birine dönüşecek Roma kentini tek başına kurar.

İlk kurt heykeli 5. yüzyılda yapıldı
İtalyancada Lupa Capitolina (Dişi Kurt heykeli) olarak bilinen eserin dayandığı efsane gerçek mi bilinmese de dişi kurdun çocukları emzirdiği heykelin ilki milattan önce 5. yüzyılda yapılmıştır. Bugün Roma’nın kuruluşuyla ilgili heykellerin sergilendiği Capitoline Müzesi’nde görebileceğiniz heykeli, ismi bilinmeyen Etrüsklü bir heykeltıraşın yaptığı düşünülüyor. 75 santim yüksekliği ve 114 santim uzunluğuyla bronzdan yapılan heykelde koruyucu bir duruşla bebeklere gelecek tehlikeye karşı gözleri ve kulakları gergin şekilde duran kurt ile süt emen ikizler tasvir edilir. Bu hikâyedeki heykelin benzerlerine Roma’nın merkezinde de rastlayabilirsiniz.