ROMA VE MİLVİO KÖPRÜSÜ

İtalya’nın Roma kentinde bulunan Ponte Milvio; Cardinal Consalvi ile Milvio Meydanı’nı birbirine bağlayan MÖ 110-109 yılları arasında inşa edilen antik bir köprüdür.

Yüzyıllar boyunca tarihe tanıklık etmiş Milvio Köprüsü, bugün aşk kilitlerini dünyaya yayan sembol köprü olarak tanınıyor.

Her şey bir romanla başladı
Her şey İtalyan yazar Frederico Moccia Tre Metri Sopra Il Cielo’nun ‘Gökyüzünün 3 Metre Üstünde’ isimli romanının 1992 yılında yayımlanmasıyla başladı. Romanda; iki sevgili, Roma’daki Ponte Milvio Köprüsü üzerinde aşklarını birbirlerine itiraf ettikten sonra, yanlarında getirdikleri bir kilide isimlerini yazar. Aşklarının yaşam boyu aydınlık kalması için kilidi köprüye yakın bir sokak lambasına asarlar. Aşklarının sonsuza değin sürmesi için de kilidin anahtarını köprünün altından geçen Tiber Nehri’ne atarlar. Romandan etkilenen birçok çift de aşklarını tescillemek için aşk sembollerini köprünün demirlerine asıp, kilitlerini nehre atmaya başlar.

Romanın etkisiyle Milvio Köprüsü’nde başlayan gelenek, daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Şimdilerde birçok kentin köprüsünde de bu şekilde aşklarını sembolleştiren çiftlere rastlamak mümkün… Paris’te Seine Nehri üzerindeki Pont des Arts Köprüsü, Köln’de Rhine nehri üzerindeki Hohenzollern Köprüsü, Seul’da N Seul Kulesi’nin terasında bulunan Aşk Kilidi ağaçları, Moskova’nın Vodootvodn Kanal üzerindeki Aşk Kilidi Ağacı, Çin’de Mount Huang, Prag’taki Mala Strana’da bulunan yaya köprüsü, Lubyana’da Butchers Köprüsü, New York’ta Broklyn Köprüsü gibi…

Köprü zarar görünce kilitler söküldü
Ponte Milvio Köprüsü’ndeki aşk kilitlerinin fazlalığı antik köprüyü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Kent belediyesi de harekete geçerek aşk kilidi geleneğini yasakladı ve kilitleri söktü. Aşk, belediye yetkililerini dinlemedi tabii… Çiftler yine de Milvio Köprüsü’ne aşk sembollerini asmaya devam ediyor.