ROMANTİK KIŞ SIĞINAKLARI

Romantizm denince akla ilk gelen destinasyonlardan biri Paris’tir. Oysa yeryüzü öylesine zengin coğrafyalarla dolu ki, Aşıklar Kenti’nin bile “klişe” kaldığı zamanlar oluyor.

Sıcağı sevenler için kıştan kaçmanın yolları olduğu kadar, kışın nimetlerinden keyif almanın da birçok yolu var. Bu kış daha egzotik hayaller kurun, yeni deneyimlerle sıradanlıktan uzaklaşın. Kuzey Işıkları’ndan buzdan otellere, gözlerinizi kapamak istemeyeceğiniz yerlere yol alın. İşte, kışın romantik kaçışları için öneriler listemiz…

FİNLANDİYA
‘KUZEY IŞIKLARI’ ALTINDA
Doğanın en büyüleyici şölenlerinden biri… Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alıyor, Kuzey Işıkları ya da Aurora Borealis olarak da anılıyor. Dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan bu doğal ışımalar, Kanada’dan Finlandiya’ya, Kuzey Kutbu’na yakın noktalarda, iyi havalarda net gökyüzünde kendini gösteriyor.

Kasım-şubat dönemi ideal
Bu doğa fenomenine en iyi kasım-şubat aylarında şahit olmak mümkün. Kar kaplı Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesinde, açık havada Ren geyiklerinin çektiği bir kızakta ya da karların içinde at sırtında olmak romantik ve sihirli bir deneyim. Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde, manyetik kutbun yakınlarında oluşan ‘aurora’lar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatır. Bunun en iyi görülebildiği yer Kakslauttanen Oteli’nin cam kubbeli Eskimo evleridir. Ayrıca otelin şömineli odalarında odun ateşiyle ısınabilir ya da saunada terleyebilirsiniz.

MOĞOLİSTAN
DÜNYANIN BİR UCUNDA
Şartlara bakıldığında birçokları dünyanın bir ucu sayılabilecek Moğolistan’ı romantik bulmayabilir. Oysa bu coğrafya hayal edilemeyecek derecede farklı heyecanlarla karşınıza çıkar. 1.5 milyon kilometrekareye yayılan ve Türkiye’nin iki katından büyük, yaz sıcağının yaklaşık 44 dereceyi geçtiği ünlü Gobi Çölü, kışınsa kumulların karla kaplandığı iki aşırı ucu yaşatır. Uzunluğu 1600 km olan Gobi Çölü’nde Nomadic Expeditions gibi şirketlerin turlarını almakta yarar var.

Geleneksel çadırlarda yorgunluk atın
Çöl, en iyi korunmuş dinozor fosil yataklarına sahip. Özellikle Kızıl Kayalar Bölgesi paleontologlar için önemli bir yer. Kendinizi iki hörgüçlü Baktrian develerinin sırtında, dinozor fosilleri keşif yolculuğunda bulabilirsiniz. Uzunluğu 180 km, genişliğiyse 20 km’ye varan kumulların bulunduğu Khongoriin Els Kum Tepecikleri’nden kum fırtınası esnasında gelen melodik sesler nedeniyle, bunlara aynı zamanda ‘şarkı söyleyen kumullar’ da deniyor. Günün sonunda ‘ger’ olarak adlandırılan geleneksel keçe çadırlarda, günün yorgunluğunu atabilirsiniz. İdeal konaklama yeri, Three Camel Lodge… Gobi Altay Dağları’nın muhteşem manzaralarına nazır, bozkırlara yayılmış bu çadırların lüksüne, masaj keyfi, kütüphane ve Bu- lagtai Restoran da dahil.

TÜRKİYE
GÖKYÜZÜNDEN KARLI PERİ BACALARI
Vadilerde trekking yapmak, eşsiz bir coğrafyayı balondan kuşbakışı seyretmek, at sırtında ırmakları geçmek, Kızıl Vadi’ye karşı günbatımını izlemek, peribacalarının gölgesinde golf oynayıp akşam taş bir mekanda caz performansı dinlemek, ancak Kapadokya gibi cömert bir coğrafyada mümkün olabilir. Tüm bunların ardından da, lüks mağaranızda jakuzi keyfi… Karın yeryüzüne inişiyle Kapadokya bambaşka bir çehreye bürünür.

Modern mağaralarda konaklama
Bölgenin en çarpıcı otellerinden Museum Hotel’in Sultan suitinde bir mağarada bulmayı ummayacağınız her şey var. Kubbeli taş bir oda, sultanın gökyüzü penceresi, manzaralı bir sedir, nargile, 18. yüzyıl Konya halısı, eski bir minber… 95 metrekarelik bu mağarada, internet ve jakuzi de eksik değil. Ziggy’s Cafe’de şömine başında leziz mezeler tadın, Kapadokya Balloons ile 3 bin metreden, peri bacalarının karlı tepelerine uzanın, Akhal-Teke atlarıyla Kızılırmak kıyısında, Çavuşin, Uçhisar ve Göreme vadilerinde gezintiye çıkın…

ALMANYA
DİJİTAL DETOKSLA YENİ HAYAT
Bavyera’nın en güney köşesinde, Avusturya sınırında, Münih’e bir saat mesafedeki Aschau im Chiemgau, büyüleyici bir kasaba. Bu korunmuş kasabanın son yıllarda her geçen gün daha da dikkat çeken bir özelliği de, Orta Avrupalı şehirlilerin buraya dijital detoks için geliyor olmaları. Şehir hayatının karmaşasından kaçıp buraya sığınanlar, internet, telefon ve televizyonun olmadığı minimalist konaklama yeri Berge’de, yenilenerek romantik vakit geçirme şansına sahipler.

İnternet yerine sauna!
Mekanın dört köşesi ve özellikle farklı tarzlara sahip odalar, sahibi ve çağdaş mobilya tasarımcısı Nils Holger Moormann’ın zevkini yansıtıyor. Kasaba civarında kayak ve kros kayak dahil birçok kışlık aktivite yapmak mümkün. Burada, dijital nimetler yerine sauna, Ortaçağ şatosu Hohenaschau’nun manzaraları ve pek sık deneyimlemediğiniz ender doğallıkta bir bölgede, dağlarda olmanın özel hissi sunuluyor.

İZLANDA
SIRADIŞI COĞRAFYANIN HEYECANLARI
İzlanda’nın minyatürü olarak da anılan Snaefellsnes, açık havada Reykjavik’ten bile görünen ve milli bir simge olan Snæfellsjökull Buzulu’yla birlikte, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun batısına uzanan bir yarımada. 90 km uzunluğundaki yarımada, İzlanda’nın en etkileyici manzaralarına sahip. Yosunla kaplı lav alanları, sarp tepelerle çevrelenmiş sisli fiyordları, buzul çağından kalan ve tepesinde bir buzul olan volkanı görmek için günlük gezi yapabilirsiniz. Kuzey Işıkları’nı seyretmek, ölmeden önce yapılacaklar listenizde olsun. Stykkisholmur’daki tarihi bir evden dönüştürülmüş 10 odalı, küçük butik otel Hotel Egilsen’da konaklamak keyifli. Müzeleri, galerileri ile eski kent de adeta bir açık hava müzesi.