Romantik Komediden Oscar’a: Matthew Mcconaughey

Romantik Komediden Oscar’a: Matthew Mcconaughey

Kariyerini yavaş adımlarla çıkan ve oyunculuğunu gittikçe ileriye taşıyan bir isim var karşımızda: Matthew McConaughey…

1996’da Amerika’da Vanity Fair’in kapak yıldızı olduğunda henüz dünyaca ünlü değildi. Derginin o sayı için değiştirdiği kapak politikası aynı zamanda oyuncunun hayatını değiştirerek Amerika’da popüler olmasını sağladı. Üniversite yıllarında avukat olmayı düşünürken Og Mandino’nun “The Greatest Salesman in the World” kitabını okumasıyla oyunculuk yapmaya karar verdi. 2014 yılında “Dallas Buyers Club” ile Oscar heykelciğinin sahibi olan oyuncu, aynı filmle Golden Globe ödülünün de sahibi oldu. Ünlü oyuncu ile kariyerini, mutlu evliliğini ve başarılarını konuştuk.

Bir dönem romantik filmlerin aranan oyuncusu olarak neler söylersiniz?

O günleri çok güzel hatırlıyorum, dünyanın en çok beğenilen kadınları ile film çekme şansına sahip oldum. Jennifer Lopez, Sarah Jessica Parker, Kate Hudson, Jennifer Garner gibi isimlerle çalışmak büyük şanstı.

Kariyeriniz değiştirmeye nasıl karar verdiniz?

Çok başarılı romantik komedilerde oynadıktan sonra, kendi kendime sordum, ‘daha ne kadar bunu yapmaya devam edebilirim?’ diye, sonuçta bir yerde tıkandım, bu doğru. Beni zorlayacak senaryoları beklemeye başladım. Bir oyuncu olarak korktum ama sonra, ‘bu benim işim farklı rolleri de oynayabilirim’ diye düşündüm ve başardım.

Eşinizle tanışma hikayenizde tıpkı bir romantik komedi gibi, anlatır mısınız?

Yakın arkadaşım ile dışarı çıkmıştık. Eşim Camila Alves’i restoranda gördüm ve çok beğendim. Onu tanımıyordum. Benim de sakalım ve gözlüklerim vardı, o da beni tanımadı. Arkadaşım gecenin sonunda Camila’nın yanına giderek onunla tanışmak istediğini söyledi ama Camila ona yüz vermedi. Sonrasında ben onu arayarak buldum ve arkadaşlığımız başladı. Bugün üç çocuğumuz var.

Nasıl bir babasınız?

Kendimi bildim bileli hep baba olmak istedim. Bugün kendimi çok şanslı hissediyorum. Aile hayattaki en önemli kavram. Kalabalık aile kavramı bana her zaman çok sıcak geldi. Bir insanı olgunlaştıran şey gerçekten çocuk. Baba olmak beni daha iyi bir oyuncu ve daha merhametli bir insan yaptı.

Oscar aldığınız Dallas Buyers Club filmine nasıl hazırlandınız?

Biliyorsunuz orada uyuşturucu bağımlısı bir karakteri oynadım. Filmden önce kampa girdim ve rolüm için 18 kilo verdim. O dönem beni çeken basın, kanser olduğumla ilgili bir haber yaptı.

Aileniz yeni görünümünüze nasıl tepki verdi?

Beni her gün gördüklerinden onlar için büyük bir şok olmadı aslında, ama bir gün kızım “Baba, boynun neden zürafa gibi?” diye sormuştu. Eşim Camilla, her gün biraz balık ve biraz da sebzeden oluşan diyetime konsantre olmama yardımcı oldu. Hep açtım ve sinirliydim. Ağzını havaya açmış yemek için çığlıklar atan bir kuş gibi hissediyordum kendimi. Öte yandan daha az uyku yetmeye başladı ve hafızam çok kuvvetlendi.

Jean Marc Valley ile çalışmak nasıl bir duygu?

Müthiş bir yönetmen. Çok zeki birisi. Yaptığı işe inanılmaz değer veriyor. Onu zaten bu yüzden çok sevdim ve projeyi kabul ettim.

Hayat felsefeniz nedir?

Bizi biz yapan şey, verdiğimiz kararlardır. Ama hayat; doğru kararlar bizi mutlu eder, yanlış kararlar üzer şeklinde genelleme yapılmayacak kadar karmaşıktır. O yüzden ben her seferinde doğru karar vermek yerine, beni mutlu edecek kararı vermek için çabalıyorum. Ama bu, o kadar da kolay bir şey değil. Kendinizi iyi tanımalısınız. Anlık mutluluklarla idare edebilir misiniz, yoksa daha büyük mutluluklar yaşayabilmek için bazı küçük mutlulukları elinizin tersiyle itebilecek kadar cesur musunuz? Herhangi bir konuda karar vermeden önce bunu düşünmelisiniz.

En sevdiğiniz rolünüz hangisiydi?

Killer Joe filmindeki Joe rolüm.

“Yıldızlararası” filminiz çok beğenildi ona nasıl hazırlandınız?

Zaman, yerçekimi, uzayda bunlar nasıl farlılık gösteriyor, öğrenmeliydim çünkü pilot olarak mürettebatını önemseyen bir adamı oynuyordum. Bunlardan sonra karakterin daha insani olan yönüne odaklandım; baba-kız ilişkisi, aile, insani istekler gibi.

Christopher Nolan ile çalışmak nasıl?

Chris çok titiz biri. İnsanları zorlarken bunu ne için yaptığının farkında. Filmi çekerken nefes alacak zamanı bile zor buluyorduk. Nolan gerçekten iyi bir lider. Harika bir problem çözücü.

Kate Winslet, Titanik filmi için yapım şirketinin sizi istediğini amam yönetmenin Leonardo Di Caprio’yu istediğini söyledi, ne söylersiniz?

Evet doğru, yönetmen kendi dünyasını yansıtacağı için hayalindeki kastı görmek ister. Leonardo da çok güzel oynadı. O filmle ilgili içimde kalmış bir duygu yok.

True Dedectif dizisindeki karakterinizle büyük başarı sağladınız, setten bir anınızı paylaşır mısınız?

Sette ilk kavga sahnemiz öncesinde, tüm ekip çekim için yerlerini aldığında, büyük hoparlörlerden Rocky filminin müziğini çaldırdım. Kavga etmeden önce salsa ve tango yapmaya başladık. Bu da gerginliğimizi atmamıza yarımcı oldu.

Çalışmadığınız zamanlarda ne yaparsınız?

Ben bir aile babasıyım o yüzden ailemle olmayı tercih ediyorum.

Evliliğiniz ve baba olmanız meslek yaşamınızı nasıl etkiledi?

Evlilik ve düzenli yaşam ne iş yaparsanız yapın olumlu bir etki yapar. Evlenmek için hiçbir zaman acele etmedim ama zamanı gelince de evlendim. İşimdeki başarıyı, mutlu ve huzurlu aile yaşantıma bağlıyorum.

Kendinizi izler misiniz?

Hayır, bunu hiç sevmiyorum. Televizyonda yaptığım bir film çıkınca mutlaka kanalı değiştiririm. Kendimi seyretmek beni mutlu etmiyor. Eşim seyretmelisin diyor ama yapamıyorum.