Ruhu Olan Ayakkabı Modelleri Tasarlıyor

Ruhu Olan Ayakkabı Modelleri Tasarlıyor

Gençlerin severek giydikleri palyaço postallarının yaratıcısı Yurdakul Gürol, 50 yılı aşkın süredir el emeği göz nuru ayakkabılar tasarlıyor.

Aslen Adanalı olan Gürol, üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’da baba mesleği olan ayakkabıcılığı 1963’ten itibaren Yurdakul Kundura markası altında devam ettiriyor. İlk dükkânını Beyazıt Çarşıkapı’da açan Gürol, bu atölyede 10 yıl çalıştı. 45 yıldır ise Kadıköy’de hizmet veriyor. Mesleğe 6 yaşında eğri çivi doğrultarak başlayan ve bugün 75 yaşında olan Yurdakul Gürol; oğulları ile omuz omuza çalışıyor.

İki üniversite mezunu

Baba mesleği ayakkabıcılık olsa da Adana’da kısa bir dönem kurumsal hayatı da tecrübe eden Yurdakul Gürol; kurallara ve saatlere uyum sağlayacak bir ruha sahip olmadığına kanaat getirince, kariyer yolunu yeniden ayakkabı ustalığına çevirmiş. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitiren Gürol, daha sonra 4 yıl iktisat okudu. Türk Dili ve Edebiyatı okurken 1963’te Beyazıt’ta ilk atölyesini açan Gürol, okurken ayakkabıcılık mesleğine de devam etti. 3 oğlu ve bir kızı olan Gürol, “Liseyi bitirdikten sonra Adana’da Çukurovabirlik şirketinde muhasebeci yardımcısı olarak çalıştım. İşe 5 dakika geç gitsem, niye geç kaldığımın sorgulandığı bir yapıda olmak beni mutsuz etmişti. Kendi işimi yapmak beni daha mutlu edecekti. Bu nedenle daha bağımsız olmak için baba mesleğine yöneldim. Bu meslek beni okuttu, ailemi geçindirdi, çocuklarımı en iyi şekilde eğitmeme vesile oldu. 7/24 işimin başındayım. Benim gibi iki oğlum da farklı eğitimler almış olmalarına rağmen, baba mesleğini tercih etti. Birlikte çalışırken anlaştığımız konular da oluyor, anlaşamadığımız konular da… Ne olursa olsun, evlatlarımla çalışmak büyük keyif.  Küçük oğlum Alper ve büyük oğlum Poyraz ile çalışırken birbirimizden hep farklı şeyler öğrenerek ilerliyoruz.” diyor.

“21’inci yüzyıl, esnaf ve zanaatkârların yılı olacak”

Beyazıt Çarşıkapı yıllarında mağazalara çalıştığını söyleyen Gürol, İstanbul Anadolu Yakası’na geçiş sürecinin nasıl şekillendiğini ise şöyle anlatıyor: “Beyazıt döneminde Hayko, Altın çizme, Atlas gibi mağazalara üretim yapıyorduk. Üniversite bittikten sonra Anadolu Yakası’nda çalışma kararı aldım. Evim de Moda’daydı. Böylece Kadıköy mağazasını da 1974’te Sümer Pasajı’nda açtık. 17 yıldır da Kadıköy Osmanağa’da hizmet veriyoruz. Uzun yıllardır kendi tasarımlarımızla ilerliyoruz. Gençlerin severek giydiği palyaço postallarının tasarımcısı da benim. Tüm tasarımlarımız tamamen deridir. Kişiye özel tasarımlarımız da bulunuyor. 5 kişilik bir ekiple ilerliyoruz. Haftada en çok 100 çift ayakkabı tasarlıyoruz. Her gün 07.30-08.00 gibi dükkânı açarım. Daha sonra herkes gelince iş bölümü yaparız. Hangi işler acil ise o işlere öncelik verilir. 21’nci yüzyılın esnaf ve zanaatkârların yüzyılı olacağı unutulmamalı. Şu an tüm sektörlere otomasyon hâkim. Her şeyden çok fazla üretiliyor. Arz talep dengesi gözetilmediği için çoğu şey çöpe dönüşüyor. Oysa ruhu olan işler, yüzyıllar da geçse her zaman ön planda olacak ve tercih edilecek. Yapılan her ayakkabının kenarında kodu kayıtlıdır. Yıllardır kişiye özel, klasik ayakkabı ve bot tasarlıyoruz. Erkek ürünlerimiz %70, kadın ürünlerimiz ise %30 ağırlıklı. 2019 hedefimiz ise kadına yönelik tasarım modellerinin oranını %45’e çıkarmak.”

Yurt dışı satışları hızlandı

Yurdakul Gürol’un oğlu Alper Gürol’a 2019 yılında ayakkabı modellerinde hangi trendlerin öne çıkacağını sorduk ve şu yanıtı aldık: “Kadın modellerine leopar, yılan doku ve desenleri hâkim. Yüksek topuklu kovboy çizmeleri ve yarım botlar öne çıkacak. Erkek modellerinde bot, postal ve klasik ayakkabı ağırlıklı çalışıyoruz. Palyaço postallarının patenti de bize ait. Babam, son 20-25 yıldır bu tasarımıyla öne çıkıyor. Online satışlarımız da hız kazandı.”

Yurdakul Gürol’un Los Angeles’ta yaşayan ortanca oğlu Göker ise Yurdakul Kundura’nın Amerika ayağını koordine ediyor. Yurdakul Gürol, Amerika’da kurulan online şirket aracılığıyla ayakkabı modellerinin 2019 yılı içerisinde Amerika’dan farklı noktalara ulaşacağını belirtiyor. Yurdakul Kundura’nın yurt dışı odakları satışları yıllardır olmasına rağmen, online altyapının kurulması ile bu süreç son 3-3.5 yıl içinde daha da hız kazandı. Yurdakul Kundura’nın müdavimleri; Avustralya, Meksika, Kanada, Amerika, İtalya, Fransa, Ukrayna, Rusya, İspanya, Azerbaycan, Uganda, Nijerya, Çin başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda.