Rumi Treni, Teşrif-i Konya Etkinlikleri İçin Sefer Yaptı

Rumi Treni, Teşrif-i Konya Etkinlikleri İçin Sefer Yaptı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile Hz. Mevlana’nın Konya’yı teşriflerinin yıl dönümünde bu sene ilk kez İstanbul-Konya Yüksek Hızlı Tren seferlerine özel Rumi Treni oluşturuldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-5 Mayıs tarihleri arasında çok sayıda etkinlikle kutlanan Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin yıl dönümü kapsamında oluşturulan “Gel Yeter Ki” temalı Rumi Treni, ilk seferinde İstanbul’dan Konya’ya çok sayıda akademisyen, yazar, sanatçı, gazeteci ve kültür insanından oluşan heyeti taşıdı. Heyet, Konya’da gerçekleştirilen etkinliklere katılarak aynı trenle İstanbul’a dönüş yaptı.

Etkinlikle ilgili konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana’nın sadece Şeb-i Arus etkinlikleri ile değil, Konya’ya gelişi dolayısıyla da anılması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Teşrif-i Konya etkinliklerini oluşturduklarını anlatan Altay, Rumi Treni’ni Teşrif-i Konya etkinlikleri kapsamında oluşturduklarını belirtti. Mevlevi dervişlerinin 1950’li yıllarda Şeb-i Arus etkinlikleri süresince İstanbul’dan Konya’ya trenle gelerek Hz. Pir’i anma törenlerine katılmasından hareket ettiklerini belirten Başkan Altay, “Rumi Treni, içerisindeki etkinlikleri ve katılımcılarıyla bu haftanın önemli farkındalık faaliyetlerinden biri oldu. Teşrif-i Konya etkinliklerini Şeb-i Arus gibi marka yapabilmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Şeb-i Arus dönemi haricindeki dönemler için de Konya’ya turist çekecek ve şehrimizin tanıtımına katkı sunacak bir fırsat olarak gördüğümüz Teşrif-i Konya etkinlikleri kapsamında oluşturduğumuz Rumi Treni ile yeni bir gelenek başlatılmış oldu.” dedi.

Altay, Rumi Treni programı ile ilgili de şu detayları verdi: “Misafirlerimize Hazreti Mevlana’nın çağları aşan ‘Gel’ sözüyle seslendik. Sosyal medya üzerinden #senGELyeterki etiketi ile duyurularımızı gerçekleştirdik. Programa katılım gösteren yazar, gazeteci, akademisyen ve sanatçılardan oluşan misafirlerimiz Rum-i Treni ile Konya’ya geldi. Yapılan tanıtımlar ve tren içi etkinlikler, Konya gezileri ve karşılama töreni bu isimlerin sosyal medya hesaplarında geniş bir takip kitlesi ile karşılandı.

#senGELyeterki etiketi ve #benoradayım etiketi ile yapılan paylaşımlarla sosyal medya mecrasında 20 milyonluk bir erişim sağladı. Ulusal ve yerel TV, gazete, dergi, internet siteleri gibi haber mecralarında yüzlerce haberle etkinliklere yer verildi.”