Rüya Gibi Yolculuğa Talep Artıyor

Rüya Gibi Yolculuğa Talep Artıyor

Dünyanın en güzel ilk dört tren rotası içinde gösterilen Ankara-Kars hattı, özellikle doğa tutkunlarının ve fotoğraf çekmek isteyen grupların gözdesi haline geldi.

Yaklaşık 25 saat süren tren yolculuğu, diğer ulaşım araçlarına göre farklı bir seyahat alternatifi sunuyor. Bu keyifli yolculuğun çok ekonomik fiyatlarla yüksek kalitede sunulması, yolculuklara sosyal medyada geniş yer verilmesi talebi artırıyor.

Doğu Ekspresi halen iki jeneratör, bir idari vagon, iki yataklı vagon, dört pulman, iki kuşetli, bir yemekli vagon ile acente, dernek, öğrenci grubu vb. için ilave edilen iki yataklı vagonla seferlerine devam ediyor. Bireysel yolcular için ekspres biletleri 30 gün öncesinden satışa sunulurken, acente vb. grupların ilave iki yataklı vagon için bilet talepleri ilan edilen belirli tarihlerde alınıyor, değerlendiriliyor ve aralarında adil dağıtım sağlanıyor.

NEDEN VAGON İLAVE EDİLEMİYOR?

2018’de bir önceki yıla göre 100 bin fazla yolcuyla 430 bin yolcu; 2019’un ilk ayında önceki yıla göre 10 bin fazla yolcuyla 30 bin yolcuya hizmet veren Doğu Ekspresi’ne vagon ilave edilerek kapasitesinin artırılması ya da bu rotaya yeni bir tren sefere konulması altyapı ve teknik nedenlerle şimdilik mümkün görünmüyor.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletilen rotasında 53 istasyonda duruş yapan Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak Vangölü Ekspresi, Kurtalan Ekspresi, İzmir Mavi Treni, Sofya Ekspresi de bulunuyor. Doğu Ekspresi’ne bilet satışı diğer trenlerde olduğu gibi elektronik bilet satış sistemiyle gerçekleştiriliyor.