Saç Köklerine Hayat Verin

Saç Köklerine Hayat Verin

Güzel, çekici, yakışıklı, alımlı, estetik görünmek herkesin tercihi neden olmasın? Bunun için bilim ve teknolojinin nimetlerinden insanlarımız her geçen gün daha fazla yararlanıyor.

Saç ve saçlı deri ile ilgili olarak incelme, kırılma, dökülme, birbirine dolaşma, yağlanma, kuruma, kaşınma, kepeklenme, kelleşme gibi sorunlar insanlarımızda çok yaygın sorunlar. Her ne kadar erkekler saçlarını kaybetmeyi karizmatik bir görünüme geçiş olarak yorumlasa da kadınların kelleşmek gibi bir sonucu kabul etmeleri mümkün değil. Çünkü kadınların doğasında saçsız olmak yoktur.

Hangi nedenler, hangi sonuçlar…

Stres faktörü saçlı deride yağlanma, kepeklenme, sivilcelenme ve dökülme gibi sorunların en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra sigara içen, obez olan kişilerde de saçlı deride yağlanma ve yağlanmaya bağlı saç kayıpları çok fazla görülür. Kadınlarda saçların sıklıkla boyanması, saçlara çekilen fönler, şekillendirici gazlı veya jel şeklindeki spreyler de saçların sağlıklı yapısına zarar verebilir, saçlı derideki saçlara sağlık veren saç köklerinin çalışmasını olumsuz olarak etkileyebilir. Saçların bakımında deterjan zengini şampuanlar da saç ve saçlı deriye çok fazla zarar vererek, saçlı deride sağlık kaybına ve saç köklerindeki biyolojik faaliyetlerin yavaş yavaş kaybına neden olabilir. Başın çok fazla sıkı sarılması ve uzun süre başa şapka takılması saçların oksijenasyonunu bozabilmekte, saçların sağlıklı yaşama imkanını ortadan kaldırarak saçların dökülmesine, yağlanmasına, saçlı deride sivilcelenme ve kepeklenmeye neden olabilmektedir.

Hangi soruna hangi çözüm?

Öncelikle hekiminiz saçlarınızı, saçlı derinizi ve şikayetlerinizin öyküsünü değerlendirmeli; saçlar kontrol edilmeli, saçlarınızın bakımı için neler yaptığınız dikkatlice dinlenmelidir. Saç problemlerinde bir hastalık var ise tedavi edilmeli, saç ve saçlı derinin problemleriyle ilgili bir tahlil yapılması gerekiyorsa bu tahliller yapılmalı, sonuçları değerlendirilmelidir. Evde bakım için kullanılması gereken ürünler önerilmeli ve kullanım taktikleri verilmelidir. Ürünlerde özellikle saçlı derideki asit baz dengesini sağlayan, saç köklerindeki protein yapımını uyaran, saç köklerine vitamin ve mineral sağlayan ve deterjan içermeyen kozmetikler tercih edilmelidir.

Saçlı deri ve saç sorunlarında klinik tedaviler

Klinik tedavi gerekiyorsa yapılması gerekenler planlanmalı. Saçlı derinin güçlendirilmesinde özellikle yenilikçi tedavi olarak radyo dalgaları kullanılıyor. Radyo dalgaları ve manyetik teknoloji, saç köklerindeki demodex adı verilen asalakları ortadan kaldırıyor, saç köklerindeki kanlanma ve oksijenasyonu artırıyor, refleksleri ve sinirsel iletimleri güçlendiriyor, toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlıyor, saç köklerinde saçların temel yapıtaşı olan proteinlerin üretilme sürecini uyarıyor. İleri saç sorunlarında ise bu tedaviye saçlı deri içerisine medikal karbondioksit gazı enjekte ediliyor. Bu enjeksiyon ile saçlı derideki oksijenasyon artırılıyor, saç köklerindeki kanlanma ve protein yapımı güçlendiriliyor.

Saçlı derinizi güçlendirmek

Saçlı deri ve saçlar, bir tarla ile barındırdığı bitkilerin ilişkisine benzer bir yaşam döngüsü içerisindedir. Eğer tarla güçlü ise bitkiler de güçlü olacaktır. Benzer mantıkla saçlı derisi güçlü olanların saçları da sağlıklı olabilecektir. Sağlıklı saçlı derinin; kanlanma, oksijenasyon, detoksikasyon, protein üretme yeteneği olmalıdır. Bu görevleri, saç köklerini besleyecek şekilde yerine getirmesi gerekir. O nedenle klinik olarak saçlı deriye radyo dalgaları uygulamaları, saçlı deriye karbondioksit enjeksiyonu oldukça faydalı iki metottur.

DR. SİNAN İBİŞ