Sağlıklı Seyahat Alınacak Basit Tedbirlerle Mümkün

Sağlıklı Seyahat Alınacak Basit Tedbirlerle Mümkün

Bayram tatilleri, okulların kapanması derken seyahati bol bir döneme giriyoruz. Tatiller, seyahatler ne kadar eğlenceli olsa da bu eğlenceli anları kabusa çeviren hastalıklar da uzak değil.

Güneş yanığı, böcek sokması, yılan ısırması, akut dağ hastalığı, kazaların yanı sıra enfeksiyon hastalıkları ile tatillerde, seyahatlerde karşılaşmak mümkün. Uzmanlar ise alınacak küçük tedbirlerle sağlıklı bir yolculuk ve tatil planlayabileceğimizi söylüyor.

Böcek ısırması ve fazlası…

Güven Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Behiç Oral, tatil yolculuk hastalıkları ve tedbirleri ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “Yurt içi seyahatlerde en sık görülen hastalıkların başında enfeksiyon hastalıkları gelmektedir. Bunlar; turist ishali, sıtma, tifo ve diğer salmonellozlar, brucelloz, riketsiya ve leptospira enfeksiyonları gibi bulaşıcı ve ateşli hastalıklar, viral hemorajik ateşler yani Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Schistosoma enfeksiyonları ve grip gibi viral üst solunum yolları enfeksiyonları olarak sıralanabilir. Bunlar haricinde sık görülen seyahat rahatsızlıkları; güneş yanığı, böcek sokması, yılan ısırması, akut dağ hastalığı, acil hastalıklar ve kazalardır.”

Valizle birlikte sağlık çantası da hazırlayın

“Seyahate çıkmadan önce gidilecek bölgeye özgü koşulları öğrenmek ve alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında bilgilenmek sağlıklı bir tatil geçirmek için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir seyahat için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir: Kalış süresine göre ilaç reçetesi temin edilmesi ve doktordan uygun bir sağlık çantası oluşturma ile ilgili tavsiyeler alınmalıdır. Diş kontrolü yaptırılmalıdır

Gözlük kullanılıyorsa yedek gözlük alınmalıdır. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ek sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalıdır. Ambalajlı olarak satılan tüm gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Tanınmayan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Herhangi bir nedenle sağlık kuruluşuna başvurmanız durumunda sizin için kullanılan iğnelerin tek kullanımlık (disposable) ve aletlerin steril olmasına dikkat edilmelidir. Haşerelere karşı gerekli önlemleri alınmalıdır. Sinek kovucu spreyler kullanılmalıdır.”

Havuz temizliği

“Temizliği şüpheli sularda yüzmek veya bu sularla temas etmek çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden temizliğinden emin olunmayan havuz ve deniz sularında kesinlikle yüzülmemelidir. Tatlı sularda yüzmekten kaçınılmalıdır. Tuzlu sular, her zaman daha güvenlidir. Özellikle kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçınılması ve ısırılma ya da yaralanma halinde hemen sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Mantar ve parazit enfeksiyonlarından korunmak için ayaklar temiz ve kuru tutulmalıdır.”

Çocukları sağlıklı tutmak keyifli seyahatin anahtarı

“Çocuklarla seyahat ederken sağlıkla ilgili riskler göz önünde bulundurulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Seyahate çıkmadan önce çocuğunuzun aşılarının tam olup olmadığı öğrenilmelidir. Eksik aşılar varsa tamamlanmalıdır. Seyahatle ilgili en sık görülen problemlerden biri ishalle seyreden gastrointestinal sistem hastalıklarıdır. Bu nedenle çocukların ishal olduğu durumlarda kaybedilen sıvıyı yerine koymak çok önemlidir. Bebekler için en güvenilir besin kaynağı anne sütüdür. Bebeklerin anne sütüyle beslenmesi gıda ve su kaynaklı enfeksiyonları engellemek açısından önemlidir. Bebek memeden kesilmişse, kaynatılmış su ile hazırlanmış mama ile beslenmelidir. Mama hazırlanırken ve diş fırçalama sırasında kapalı sular kullanılmalıdır. Diş çıkarma sırasında kullanılan emzik ve diş halkalarının temizliğine dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı, su ve sabun bulunamadığı durumda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır.”

Sağlıklı beslenme; her zaman!

Seyahatler beslenmede sağlıklı seçimler yapmamıza engel olmamalıdır. Kara, hava veya deniz hangi ulaşım yolunu kullanırsanız kullanın sağlıklı seçimler yapmak elinizdedir. Dünyanın neresinde olursak olalım güne kahvaltıyla başlanmalıdır. Ana yemek seçimlerine, değişik ülke mutfaklarına, su ve besin hijyenine dikkat edilmelidir. Musluk suyunun uygun şekilde klorlanmadığı veya hijyen ve sağlık şartlarının kötü olduğu bölgelerde, kaynatılmış su ile hazırlanan çay ve kahve gibi içecekler, kutulanmış veya şişelenmiş, ağzı kapalı ve mümkünse pastörize edilmiş meşrubatlar tercih edilmelidir. Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, buzun da bulaşık olabileceğini göz önüne alarak, içeceklere konulmamalıdır. Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Pişirilmiş ve hala sıcak olarak servis edilen yiyecekleri veya kendinizin soymuş olduğu kabuklu meyvelerin yenilmesine özen gösterilmelidir. Sokakta satılan yiyecek ve içeceklerin tüketiminin hastalık riskini fazlasıyla arttıracağı unutulmamalıdır.”