SAĞLIKLI YAŞAM İLKOKULDA ÖĞRENİLECEK

Mutlu Çocuklar Derneği, çocukluk çağında şişmanlığın önlenmesi, dengeli beslenme, fiziksel aktivite konularında çocukların bilinçlendirilmesi için ‘Sağlıklı Yaşam Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında okullardaki öğrencilere sağlıklı yaşam ilkeleri anlatıldı. Derslerde, sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersizin faydaları, diş fırçalama yöntemi üzerinde de duruldu.

Çocuklarda hijyen bilinci arttı
Verilen eğitimler sonucunda çocuklara testler uygulandı ve projenin raporu oluşturuldu. Çalışmanın raporuna göre, eğitim öncesi günlük bir saat spor yapanların oranı yüzde 58’den 67.8’e yükseldi. Eğitim sonrasında, günde 2 kez ve üstü diş fırçalayan çocukların oranı yüzde 65’ten yüzde 72.9’a; haftada 2 ve üstü banyo yapan çocukların oranı ise yüzde 49’dan yüzde 68’e çıktı. Verilen eğitimlerle okullardaki şişman çocukların oranında, çürük diş sayısında azalma yaşanırken, çocukların dolgu sayısında artış belirlendi.

Rapor sonucunda, çocukların yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri, hijyen durumlarının sağlıklı yaşam aktivitelerini etkileyen önemli faktörler olduğu belirtildi. Bu konularda küçük yaşta verilecek eğitimlerin, yetişkinlik döneminde sağlıklı yaşam davranışlarının sürdürülmesinde son derece önemli olduğu ifade edildi.