SAMSUN-SİVAS 5 SAATE İNİYOR

Samsun-Kalın ( Sivas) Demiryolu Hattının Modernizasyonu Projesi Yapım Sözleşmesi, 3 Temmuz 2015 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati ile AB Delegasyonu Temsilcileri ve TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız’ın katıldığı törenle imzalandı.

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, projenin AB hibeleriyle AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olduğunu vurguladı. Proje için  220 milyon avroluk AB hibesinin yanı sıra 39 milyon avroluk yerli kaynağın da tahsis edildiğini ifade etti.

2011 yılından itibaren Köseköy-Gebze ve Irmak-Karabük-Zonguldak hatlarının rehabilitasyonu ve modernizasyonu olmak üzere iki büyük altyapı projesine imza atıldığını ifade eden Bilgin, AB ile söz konusu iş birliğinin 2014-2020 yıllarını kapsayan IPA 2 döneminde de devam edeceğini belirtti.

Engelli erişimine uygun
TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız da, “Projenin hayata geçmesiyle yolcu trenleri hızı 40 km/saatten 80 Km/saate çıkacak, Samsun-Sivas arasındaki seyahat süresi de 9,5 saatten 5 saate düşebilecektir. Hattın günlük kapasitesi 21 trenden 54 trene çıkacak, hemzemin geçitler otomatik bariyerli hale getirilirken istasyon ve duraklarda bulunan peronların engelli erişimine uygun olarak AB standartlarında iyileştirilecektir.” dedi.