ŞEB-İ ARUS’A MERHABA

Değerli vatandaşlarım, Hz. Mevlâna’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri bu yıl da 07-17 Aralık tarihlerinde Konya’da düzenleniyor. Törenler vesilesi ile Mevlana Celaleddin’i Rumi’yi, ölüm yıl dönümünde, rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Mevlana, ölümünü; ‘Şeb-i Arus’ yani ‘kavuşma gecesi, düğün gecesi’ olarak nitelendirir. Hz. Mevlana Aralık 17’de Yaradan’ına kavuştu, biz de Ankara-Konya arasında yaptığımız YHT ile insanlarımızı, Mevlana’nın ilim irfan dağıttığı topraklar olan Konya’ya kavuşturuyoruz.

Hiç şüphesiz Mevlana, 7 asır önce Anadolu topraklarına gelerek ilimle, irfanla, hikmetle yoğurduğu Mesnevisi ile millet olma şuurunu yerleştirmiş, Anadolu’yu bu aziz değerlerle mayalamıştır. Bu topraklardaki kardeşlik, sevgi ve şefkatin kurulmasında, bu medeniyetin inşa edilmesinde, yeşertilmesinde ve bugünlere kadar gelmesinde hiç kuşkusuz Mevlana’nın eserlerinin büyük payı vardır.

Biz başta Mevlana olmak üzere Yunus Emrelerin, İbn-i Arabilerin, Hacı Bayram-ı Velilerin açtığı yolda önce insan, önce millet diyebilmeyi başarmış; kardeşliği, sevgiyi, barışı her türlü maddi değerin üzerine çıkarabilmiş bir milletiz.

Mevlana’nın hikmetli sözleri, irfanla yoğrulmuş öğütleri, fitneyi, fesadı, hasedi silip atmış bir büyük kardeşlik iklimini kurmuştur. Hamdolsun 23 Ağustos 2011’de halkımızın hizmetine sunduğumuz Ankara-Konya YHT hattı bugün insanımızı güvenle ve konforla bu manevi iklimin içine taşıyor.

Bugün sadece Ankara değil, İstanbul’dan, Eskişehir’den ve Polatlı’dan vatandaşlarımız YHT hatlarından faydalanarak Mevlana’nın zenginleştirdiği Konya’nın manevi iklimine ulaşabiliyor. Sadece Mevlana’nın anıldığı Şeb-i Arus törenleri için binlerce yolcu, YHT ile seyahat ediyor.

İyi yolculuklar dilerim.