SEDAN PAZARINDA HER SINIFTA REKABET KIZIŞIYOR

Avrupa’nın aksine, sedan gövde tipi otomobiller Türk tüketicilerin tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Toplam satışların yüzde 50’lik bölümünü, yaklaşık 300 bin adet satışla sedan modeller oluşturuyor. Farklı sınıflardan en yeni sedan otomobillerin satışa çıktığı pazarda rekabet de yükseliyor. İşte pazarın en yeni sedan modelleri…

KÜÇÜK FERRARİ ISINMA TURUNDA
Alfa Romeo’nun lüks orta sınıfta yer alan yeni temsilcisi Giulia, Türkiye yollarına da çıkmak için gün sayıyor. İlk olarak 510 HP’lik yüksek performanslı spor versiyonuyla yollara çıkmaya başlayacak olan Alfa Romeo Giulia, 2016 yılının ilkbahar aylarında ülkemizde de satışa sunulacak. Ocak 2016’da üretimi başlayacak olan Alfa Romeo Giulia model ailesinin spor versiyonuGiuliaQuadrifoglio olacak. Arkadan itişli Alfa Romeo GiuliaQuadrifoglio, aynı zamanda lüks orta sınıftaki rekabete Alfa Romeo’nun güçlü bir yanıtı olarak değerlendiriliyor. Mühendislerin Ferrari altyapısıyla düzenlediği altı silindirli turbo benzinli motora sahip Alfa Romeo GiuliaQuadrifoglio, 510 HP’lik eşsiz bir güce sahip. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3.9sn’de tamamlayan ve 307 km/s’lik son hıza erişebilen Alfa Romeo GiuliaQuadrifoglio’nun heyecan verici güç ve tork üreten motoru, elektronik olarak kontrol edilen silindir kapatma sistemine sahip olmasıyla aynı zamanda şaşırtıcı bir yakıt tasarrufu sunmayı başarıyor.

 

YERLİ HONDA GÜN SAYIYOR
Türkiye pazarı için önem taşıyan orta sınıf sedan modellerden biri de Honda Türkiye fabrikasında üretilecek yeni Civic sedan olacak. Önümüzdeki yıl başlayacak yeni Civic üretimiyle Honda Şekerpınar fabrikasının 50 bin adetlik kapasitesi devreye girecek. Dizel motorun Avrupa’daki tek üretim merkezi olacak fabrikada, üretim dışında istihdam da yükselecek. Global ölçekte 9 ayrı fabrikada üretilecek yeni Civic ile Honda’nın Türkiye yolculuğunda yeni bir dönem başlayacak. Yeni Civic Sedan, 2016’nın ikinci yarısında bantlardan çıkacak. Japon markanın Avrupa için özel olarak geliştirdiği sedan versiyon, ülkemizde dört ayrı motor seçeneğiyle üretilecek. 1.6 litre LPG, 1.6 litre benzinli, 1.5 litre turbo benzinli ve 1.6 litre dizel motoru bulunacak otomobilde, dizel motor seçeneği sadece Türkiye’de üretilecek ve Avrupa pazarlarına da ülkemizden gidecek.

 

LÜKS SINIFTA ÇITA YÜKSELDİ
Ülkemizde merakla beklenen lüks sınıftaki sedanlardan biri de Audi’nin tümüyle yenilediği modeli A4. Avrupa’yla aynı anda Türkiye pazarına da sunulacak olan yeni model yüksek donanım seviyesiyle dikkat çekecek. Selefinden 120 kilo daha hafifleyen yeni A4 yine ilk kez uygulanan sanal kokpitte Apple ve Android akıllı telefonlara kablosuz şarj olanağı da sunuyor. Yeni Audi A4 ve A4 Avant Türkiye’de tamamı S tronik şanzımana sahip, 1.4 TFSI 150 beygir (tüketim ortalaması 100 km’de 4,9 litre benzin) ve 2.0 TFSI 252 beygir (100 km’de sadece 4,8 litre benzin) Quattro olmak üzere ikisi benzinli ve 2.0 TDI 190 beygir (100 km’de sadece 3,7 litre dizel) ve 2.0 TDI 190 beygir Quattro olmak üzere 2 de dizel motorla sunulacak. Yenilikçi 3D ses sağlayan Bang&Olufsen ses sistemi ve arka koltukta mobil eğlence olanağı sunan yeni A4’ün Türkiye satış fiyatlarıysa 140 bin TL seviyesinden başlayacak.

 

FRANSIZ TARZI LÜKS GELİYOR
Üst sınıftaki sedan rekabetine, Fransız üretici Renault da yeni modeli Talisman ile dâhil olmaya hazırlanıyor. Laguna’nın halefi olarak yollara çıkacak ve Espace ile aynı platformu paylaşacak yeni model, 4850 mm uzunluğa, 1460 mm yüksekliğe, 1870 mm genişliğe ve 2810 mm dingil mesafesine sahip ve 5 kişi için son derece ferah bir iç mekân sunuyor. Renault Talisman, bu aydan itibaren ülkemiz pazarında ilk etapta EnergyTCe 160 ve EnergyTCe 200 benzinli motorlar ile yedi vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla satılacak. Otomobilde EnergydCi 110 (düz veya EDC), 130 (düz veya EDC), dCi 160 (EDC). 110 hp EnergydCi olmak üzere 3 farklı dizel motor seçeneği de sunulacak.