SELÇUKLU TORUNLARI OSMANLI’NIN İZİNDE

Selçuklu Belediyesi’nin yeni kültür projesi ile Bilecik ve Söğüt’e Yüksek Hızlı Tren’le günü birlik ziyaretler gerçekleştiriliyor.

Konya Merkez Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” projesi kapsamında her gün Yüksek Hızlı Trenle, Konya’dan Bilecik ve Söğüt’e kültür turu yapılıyor.

Geçtiğimiz yıl 6.800 lise öğrencisini uçakla Çanakkale’ye götüren Selçuklu Belediyesi, söz konusu etkinliğe yeni bir rotasyon daha ekledi. Bu kapsamda her gün 40’ar kişilik ekipler, sabah 06.50’de YHT ile Konya Tren Garı’ndan Bilecik’e hareket ediyor. Profesyonel rehber eşliğinde sürdürülen kültür turu ile Bilecik’in tarihi ve eşsiz güzellikleri; Osman Gazi’nin Osmanlı Beyliği’nin temellerini attığı Söğüt ilçesi; Söğüt’ü fetheden Ertuğrul Gazi’nin kabri; Şeyh Edebali’nin kabri ziyaret ediliyor. Bilecik Türbesi, Söğüt Kültür Müzesi, Kuyulu Mescit ve Pelitözü Göleti’ni de ziyaret eden Selçuklu torunları, daha sonra YHT ile Konya’ya geri dönüyor.

İlk etapta 1.400 Selçuklu torununun Bilecik’e götürüleceğini belirten Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, turların toplamının 35’e ulaşacağını söyledi. Bugüne kadar 10 turun gerçekleştirildiğini de hatırlatan Altay, “Ecdadın kahramanlıklarını anlamak ve gelecek nesile aktarmak için önce ecdadı tanımak gerekiyor. Şeyh Edebali’nin vasiyeti hepimizedir, Ertuğrul Gazi ve Alplerinin yüreğindeki iman gücünü anlamak gerekir. Bizans’ı titreten ecdadın iman gücüdür. Biz bu yürekli kahramanların torunlarıyız.” dedi.