SERBESTLEŞME DEMİRYOLU KALİTESİNİ DAHA DA YÜKSELTECEK

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağı genişliyor, mevcut hatlar yenileniyor; sinyalli, elektrikli hale getiriliyor, araç filosu modernize ediliyor, “Milli Tren Projesi” ile yerli trenlerin üretilmesi için önemli adımlar atılıyor, lojistik merkezler kuruluyor.

Kısaca, demiryolu sektörü gelişiyor. Türkiye’nin de çehresi değişiyor.

Bu değişim, demiryolu sektörünün serbestleşme süreci ile yeni bir döneme girdi.

2013 yılında demiryolunun serbestleştirilmesine ilişkin kanunun çıkmasıyla çalışmalara hız verildi.

Bu kanunla, TCDD kamu demiryolu altyapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırılmakta; yük ve yolcu taşımacılığı yapmak üzere TCDD’nin bağlı ortaklığı olarak “TCDD Taşımacılık A.Ş.” kurulmakta; özel sektörün demiryollarında yük ve yolcu taşımacılığı yapmasına imkân sağlanmaktadır.

Bu düzenlemelerle demiryolu sektörü tekel olmaktan çıkmakta, yerli ve yabancı özel girişimcilerin katılımı ile daha dinamik bir hale gelmektedir.

Bu çerçevede gereken adımlar UDH Bakanlığı, Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından atılmaktadır. 2016 yılında bu çalışmalar devam edecek ve hayata geçmeye başlayacaktır.

Yapım maliyeti ucuz, kullanım ömrü uzun, petrole bağımlı olmayan, çevre dostu demiryolu sisteminin ulaşım ağında etkin hale gelmesiyle birlikte yepyeni bir Türkiye ortaya çıkmaktadır. Bu Türkiye’de, ülke kaynakları daha verimli kullanılmakta, yolcu ve yük taşımacılığı daha çağdaş koşullarda yapılmakta, karayolu trafik sıkışıklığı azalmakta dolayısıyla petrol giderlerinden trafik kazalarına kadar birçok konuda pozitif katkılar sağlanmaktadır.

Yapılan bu çalışmalarla halkımız daha ileri demiryolu taşımacılığına kavuşmaktadır.

İyi yolculuklar dilerim…