SEVİMLİ, EĞLENCELİ, ŞEHİRLİ VE YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ

SEVİMLİ, EĞLENCELİ, ŞEHİRLİ VE YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ

Avrupa’nın kalabalık şehirlerinde uzun süredir boy gösteren Renault Twizy, ülkemizde de satılmaya başlandı. Motosikletlerle otomobiller arasında bir sürüş deneyimi sunan, yüzde 100 elektrikli Twizy, ulaşımı eğlenceyle birleştirme iddiası da taşıyor. Meraklı bakışları üzerine toplamayı başaran sevimli Fransız, ebatları, kullanım rahatlığı, park kolaylıkları ve farklı tasarımıyla kendine ait bir sınıf yaratmayı planlıyor.

En az 55 km menzil
Yüzde 100 elektrikli, quadricycle/4 tekerlekli otomobili Twizy Türkiye tanıtımı motorlu araç trafiğinin olmadığı Burgazada’da, alınan özel bir izinle gerçekleştirildi. Tamamını Renault Spor Teknolojileri F1 mühendislerinin geliştirdiği Twizy, bataryası ve fren/hız geri dönüşümle enerji kazanım sistemi sayesinde kullanıcıya göre, ekonomik bir sürüşle 80 km’lik menzile ulaşabiliyor. Ancak en zor yol şartlarında bile 55 kilometrelik menzile ulaşmak mümkün.

3 TL’lik elektrik tüketimi
İspanya’nın Valladolid şehrinde üretilen Twizy’nin bataryası 3 saatte 220 V standart şebeke elektriği kullanılarak şarj edilebiliyor. Üç metre boyunda şarj kablosuna sahip olan araç bu sayede rahatça bataryasını doldurabiliyor. Ultra kompakt ölçüleriyle Twizy, çok küçük alanlara bile sığabiliyor ve küçücük bir alanda bile park edebiliyor. Arka arkaya park etmiş araçların arasına dikine bile girebilen Twizy martı kanadı kapıları sayesinde yerden de kazanım sağlıyor. Twizy, sıra dışı olmakla kalmayıp aynı zamanda gerçek, ekonomik ve çevreye duyarlı bir eğlence sunan araç arayan bütün sürücüler için alternatif olacak. Periyodik bakım gerektirmeyen Twizy, 3 yıl 50 bin kilometre garanti süresine de sahip. Ayrıca bir pil kirası ücreti de alınmıyor.

Batarya kirası bulunmuyor
Avrupa’da iki motor seçeneği bulunan araç Türkiye’de 13kW (17 beygir) versiyonu ile satışa sunulacak. 57 Nm tork ile 80 km/s son hıza ulaşan aracın fiyatı 13 bin 700 Avro. Twizy donanım seviyesi olarak da tek bir versiyon sunuyor: Life… Kişiselleştirme seçenekleri, alüminyum jantlar, bluetooth müzik sistemi ve metalik boya opsiyon olarak alınabiliyor. Araçta ön hava yastığı ve dört noktalı kemer ve yolcu için de üç noktalı emniyet kemeri bulunuyor. İki torpido gözünde 8.5 litre ve yolcu koltuğunun arkasında ise 31 litrelik bir bagaj alanı saklı.

B sınıfı ehliyet yeterli
Ülkemizde Twizy resmi olarak motosiklet olarak değerlendiriliyor, ancak kask takma zorunluluğu yok. Kullanma ehliyeti ise A2. Şu anda B sınıfı ehliyetle kullanılması için bir yönetmelik hazırlandı. İmza sürecini tamamlayarak Resmi Gazete’de yayınlanması içinse sadece İçişleri Bakanlığı’nın onayı bekliyor. Önümüzde günlerde imzalanması beklenen yönetmelikle Twizy önce B, yaklaşık bir yıl sonra hayata geçirilecek AB standartlarıyla da B1 sınıfı ehliyetle trafiğe çıkabilecek. 

Martı kanatlı kapılar
Twizy, Renault Spor Teknolojileri’nin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object-Tanımlanamayan Ulaşım Cismi). Martı kanadını andıran kapıları ile çekici bir tasarıma sahip Twizy, adını en büyük iki özelliğinden aldı: Kolay kullanım (easy-kolay) ve iki kişilik bir ultramobil (twin-ikiz). Twizy tek motor ve tek donanım seviyesi ile pazara sunuluyor. 17 beygir gücünde, maksimum hızı 80km/s. Twizy’nin tek versiyonu Life, 100 km’lik menzile sahip. Twizy’nin şarjı 3½ saatten daha az bir sürede tamamlanabiliyor. 6.1kw/s lityum-iyon bataryası 220V’luk herhangi bir elektrik prizinden şarj olabiliyor.