SICAK HAVA İLE GELEN TEHLİKE

SICAK HAVA İLE GELEN TEHLİKE

Sıcak hava deyince aklımıza sadece tatil, eğlenceli, masum havuz ve deniz görüntüleri gelmesin.

Uzmanlar aşırı sıcak ve nem sebebiyle beyin kanaması, kalp krizi, tansiyon ve gözde enfeksiyon hastalıklarının yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Kalbinizi, gözünüzü sıcakların getireceği tehlikelere karşı korumanız gerekiyor.

Uzman doktorların, güneş çapmadan yazın keyfini çıkarmanız için önerileri şöyle:

BAŞ AĞRISI İKİ SAATTEN FAZLA SÜRMEMELİ
Yaz aylarında çoğumuzun sorunu sık sık tekrarlayan ve yaşam kalitemizi bozan baş ağrılarıdır. Doktorlar Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Dağ, sıcak etkisiyle oluşan bu ağrıların ilaca da kolay yanıt vermeyeceğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Aşırı sıcakta beynimizden dopamin gibi biyokimyasal maddelerin salınımı artar. Bu maddelerin etkisiyle daha sinirli ve gergin oluruz. Sinir ve gerginlik, gerilim baş ağrısına sebep olur, migren ağrısını da tetikler. Yazın özellikle birçok kişi havanın ısınmasıyla başta uyuşma ve ağrıdan şikâyetçi olabilir. Eğer yazın baş ağrınız iki saatten fazla sürüyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. “

Yüksek tansiyona dikkat
“En riskli grup ise tansiyon hastaları… Yüksek tansiyon şikâyeti bulunan kişilerin yaz sıcağından kendilerini korumaları gerekiyor. Yine tansiyon hastalarının sıcak havalarda baş ağrısına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü beyin kanaması riskleri artar. Isının çok yüksek olduğu zamanlarda dışarıya çıkmamaları, çıktıklarında başlarını şapka gibi korunma aracıyla korumaları bol su içmeleri gerekir. Toplumda orta yaş grubunda en sık rastladığımız rahatsızlık beyin kanaması ve beraberinde gelen felçtir. Kişi maalesef şanslıysa kurtulur.”

Alkol ve sigara tetikler
“Giysilerinizi kalın ve koyu değil de ince açık bir renk giyinmeyi tercih etmelisiniz. Yazın ağır yiyecekten kaçırmak, aşırı alkolden kaçınmak, bol su tüketmek de sizi korur. Sıcak havada açık alana çıkıp sigara içen tiryakiler, yüksek tansiyon, baş ağrısı, hatta beyin kanaması tehdidiyle karşı karşıya kalabilir, sigara içmemelisiniz. Sabahları duş almak, çok sıcak saatlerde dışarı çıkmamak da fayda sağlar. Bir de çalışanlara kısa ve sık aralıklarla dinlenmeyi, gerginlikten kaçınmayı öneriyoruz.”

**
KALP NEME GELMEZ…
Medicana International İstanbul Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Ateşal kalp ve damar hastalığı olan insanları sıcak havalara karşı şöyle uyarıyor: “Sıcaklık artışları daha çok erkeklerde 60, kadınlarda 70 yaş ve üzeri hastaları etkilemektedir. Aşırı sıcak ani tansiyon düşmelerine, kalbi giden kan akımı dengesinin bozulması ile kalp krizlerinde artışa, kalp yetmezliği hastalarında yetmezlik belirtilerinin kötüleşmesine yol açar.

Su ve tuz almalı
“Hava sıcaklığının 32 dereceyi, nemin yüzde 60’ı aşması ile birlikte sıcağa bağlı olumsuz etkilerin gözlendiği ‘sıcak sendromları’ gelişmektedir. Sıcak sendromları ağırlık sırasına göre sıcak krampları, sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması şeklinde sıralanır ve bunlar çoğu zaman birbiri içine geçmiş olarak görülür. Terleme devam ettiği sürece yeterince su ve tuz almak kaydı ile yüksek ısılara tahammül etmek mümkündür.”

“Su ve tuz kaybının yerine konamaması halinde, kanın koyulaşması ve pıhtılaşması eğiliminde artış ile birlikte kalp krizleri tetiklenir. Bu süreçte böbrekler kaybedilen suyu tutmak için devreye girer ve damarları büzüştürücü etkisi olan maddeler kan dolaşımına karışır. Bu etki kalbin üzerine daha fazla yük getirirken bir yandan da böbrek fonksiyonları bozulmaya başlar.”

Doktorunuzla görüşün
“Özellikle tansiyon düşürücü, idrar sökücü, kalp hızını etkileyen, kanı sulandıran ilaçların kullanımlarını doktorunuzla gözden geçirmek gerekir. Çünkü ilaçların aynı dozları, yaz aylarında daha fazla tansiyon düşmesine ya da nabızda daha fazla düşmelere yol açabilir, aşırı terleme nedeni ile idrar sökücü ilaç gereksinimi azalabilir.”

KALP HASTALARI NASIL KORUNMALI?
-Açık renkli, bol, rahat, terlemeyi arttırmayan kıyafetler giyilmeli.
-11:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı.
-Ağır, yağlı, yüksek kalorili yemeklerden kaçınmalı, bol sebze ve meyveye tüketilmeli. Az miktarda ve sık öğünler halinde yemek yenmeli.
-Sıvı kaybını önlemek için günde 2.5-3 litre su içilmeli.
-Soda, kola, kahve gibi içecekler kan basıncını ve kalp hızını arttırabileceği için aşırı tüketilmemeli.
-Alkol tüketilmemeli, özellikle öğle saatlerinde içilmemeli.

**

GÖZÜNÜZÜ GÜNEŞTEN SAKININ
Yazın özellikle alerjik göz hastalıklarında bir artış yaşanıyor. Özel Veni Vidi Sakarya Göz Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Ahmet Gökdere yazın göz sağlığına nasıl dikkat edileceğini şöyle anlatıyor:

Hijyensiz havuza girmeyin
“Yazın çok rastladığımız göz enfeksiyonlarının en büyük sebebi kuru sıcak, tozlu havadır. Ancak yeterli hijyen olmayan havuzlar da en büyük enfeksiyon kaynağıdır. Eğer gözünüzde kızarıklık, çapaklanma ve kaşıntı hissediyorsanız enfeksiyon kapmışsınız demektir. Bu yüzden havuz gözlüğü kullanmayı ve kuru, tozlu ortamlardan uzak durmayı öneriyoruz.”

Doğru güneş gözlüğü
“Katarakt gelişimi ve sarı nokta hastalığının oluşumunda da güneş ışığı etkilidir. Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden gözünüzü koruyabilmek için yüzde 100 koruma sertifikalı bir güneş gözlüğü tercih etmelisiniz. Çünkü kalitesiz bir güneş gözlüğü karanlık ortamda büyümüş olan göz bebeklerimizden, daha fazla zararlı güneş ışınını gözümüze ulaştıracaktır.”

Çocukların gözleri daha hassas
“Çocuklar yetişkinlere göre güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassastır, bu nedenle yaz aylarında çocuklarımızı güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yüzde 100 uv filtreli kaliteli, güneş gözlüğü takmalı, ayrıca mümkün olduğunca çocuklar güneş ışığının dik geldiği saatlerde dışarı çıkarılmamalıdır.”