Şık, Estetik ve Kentli; San Francisco Müzeleri

Şık, Estetik ve Kentli; San Francisco Müzeleri

Sanatın sokaklara taştığı kentler vardır. Bunların en başında San Francisco gelir. Asırlar öncesinden bugüne, dünya çapındaki sanatçıların eserleri, sıradışı sanat koleksiyonları, muhteşem akvaryumları, interaktif bilim sergileri ve şaşırtıcı sanat formlarıyla San Francisco’nun müzeleri, sanat müdavimlerinin adeta mabedidir.

Üstelik sadece koleksiyonlar değildir görülmeye değer olan. Müzelerin mimarileri, mağazaları, kafeleri, konum ve nefes kesici manzaraları da koleksiyonlar kadar dikkate değerdir. İşte size, bu kentte sanata ne kadar saygı duyulduğunu her metrekaresinde hissettiren San Francisco’nun olağanüstü müzelerinden birkaçı.

Kentin kalbinde

SAN FRANCISCO MODERN SANAT MÜZESİ

(San Francisco Museum of Modern Art / SFMOMA)

Kentin kalbinde, kentle bütünleşen bir müze. Üstelik sanat dünyasının sınırlarını zorlamasından kaynaklanan haklı bir ünü de var. 1935’te Batı Yakası’nın modern ve çağdaş sanata adanmış ilk müzesi olarak açılan San Francisco Modern Sanat Müzesi, Mario Botta’nın tasarladığı orijinal yapının tam üç katına ulaşan yeni bölümleriyle, 2016’nın Mayıs ayında, büyük bir debdebeyle yeniden açıldı. Snohetta tarafından tasarlanan ve toplam 16 bin metrekarelik bir alanı kaplayan yeni galeriler sayesinde, uluslararası alanda tanınan çağdaş sanatçılara ait sayısı 33 bine ulaşan resim, heykel ve enstalasyondan oluşan modern ve güncel sanat eserlerinin sergilenme imkanı elde edildi. Bütün bir kat ise sadece fotoğraf sanatına ayrılmış. Müzenin yetkin rehberleri tarafından gerek kalıcı gerekse süreli sergiler hakkında, her gün verilen ücretsiz turlar son derece aydınlatıcı. Bu turlar arasında müzenin mimarisi ve yeni açılan bölümler hakkındaki tur da müzeyi detaylı gezebilmek için iyi bir fırsat. Zemin kattaki 4200 metrekarelik alanı ziyaret etmek için bilete gerek yok. Mağazası son derece popüler ve keyifli olan müzenin girişi 18 yaş ve altı ziyaretçiler ve belirli “Aile Günleri”nde ücretsiz.

Mimari tasarım harikası

M.H. DE YOUNG MÜZESİ

Zamanla Golden Gate Park’ın yeşiline dönüşecek bakır kaplaması ve gözlem kulesiyle Young Müzesi’nin tasarımı, adeta bir yol tabelası gibi sanatseverleri geleceğe çağırır. San Francisco’nun meşhur Golden Gate Parkı’nın içinde bulunan müze, hem mimarisi hem de koleksiyonuyla kentin en iddialı müzelerinden. 27 binin üzerinde resim, heykel, sanat objesi ve el sanatı eserlerden oluşan kalıcı koleksiyonu, 17. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar süregelen Amerikan modern sanatı, fotoğraf, uluslararası tekstil ve kıyafetler, Afrika, Okyanusya ve Amerika kıtası sanatı ağırlıklı. Afrika kumaşlarından Kristof Kolomb öncesi yerlilere ait sanata ve çağdaş resimlere uzanan bir koleksiyona sahip müzede, zaman zaman dünya çapında özel sergilerle sıradışı fotoğrafçı, tasarımcı ve sanatsal akımlara da yer veriliyor. Dokuzuncu kattaki 44 metrelik Hamon Kulesi’ne çıkarak San Francisco ve Pasifik’in 360 derecelik manzarasını seyretmeyi de ihmal etmeyin. Farklı bir keyif için, müzeyi bir Cuma akşamı ziyaret edin. Sergilerin geç saate kadar açık olmasının yanı sıra temalı performansları seyretmek ve çocuklar için düzenlenen aktivitelere katılmak da mümkün. Müzenin park manzaralı, şık kafesi de soluklanmak için bire bir.

Okyanusa nazır

PALACE OF THE LEGION OF HONOR

Lincoln Park ve Golden Gate Köprüsü manzaralı bu görkemli neoklasik yapı, I. Dünya Savaşı’nda ölen Kaliforniyalı askerlerin anısına tasarlanmış. Buna bağlı olarak müzenin adı; “şeref nişanı” anlamına geliyor. 18. yüzyıla ait Paris’teki Palais de la Legion d’Honneur’ün mimarisine bağlı kalınarak, 1921’de inşa edilen müze, kentin Land’s End olarak bilinen bölgesinde okyanusa bakan tepelerden birinin üzerinde haşmetle duruyor. Müze konumunun manzarasından daha da etkileyici olan, Avrupa ressamlarının eserlerini ve dekoratif sanatı kapsayan koleksiyon.

 

Koleksiyonda, Fransız sanatçı Auguste Rodin’in Fransa’dan sonra biraraya toplanmış en büyük ikinci heykel sergisi de bulunuyor. Avludaki cam piramit sayesinde, El Greco, Rembrandt ve Monet gibi ustalara ait 87 bin eserin sergilendiği galerilere doğal ışık sızıyor. Bahçe katında, süreli sergilerin yanı sıra kağıt üzerine yapılmış eserlerden oluşan ülkenin en büyük koleksiyonlarından birini içeren Achenbach Vakfı Grafik Sanatlar ve Bowles Porselen Koleksiyonu bölümleri bulunuyor. Buraya kadar gelmişken, Skinner orgunun performansını kaçırmayın. Bach’dan Gershwin’e ve ünlü film müziklerine kadar, orgun 4500 borusundan çıkan farklı ezgilerden etkilenmemek elde değil. Haftasonları halka açık konserler var. Ayın ilk salısı giriş ücretsiz.

Müzede yağmur ormanı

KALİFORNİYA BİLİM AKADEMİSİ

(California Academy of Sciences)

Adı üzerinde; bilim ve ilimin sergilendiği yer. Astronomi derseniz, Morrison Planeteryum’da yeni bir bakış açısıyla uzay ve zaman içinde gezinin. Deniz biyolojisi; müzenin alt katını tamamıyla kaplayan Steinhart Akvaryumu’nda dünyanın en derin mercan kayalığı ekosistemi sergileniyor. Ekoloji mi ilginizi çekiyor? Dört katlı, yaşayan bir yağmur ormanında, kelebekler, kuşlar ve envai çeşit tropikal bitki var. Müze, 1.7 milyon yerli bitki türünün yanı sıra dünya çapında araştırma ve eğitim programlarını da çatısı altına alıyor. Sadece çocukları değil her yaştan ziyaretçiyi heyecanlandıran, 10 bin metrekare büyüklüğünde “yaşayan” bir çatıyla kaplı akademi, ekoloji dostu tasarım ve çalışmalarıyla, yer aldığı Golden Gate Park’la uyum içinde, yaşamla dolup taşıyor.