Sınırlarınızı Koşarak Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Sınırlarınızı Koşarak Keşfetmeye Ne Dersiniz?

İlk kez 21 Aralık 2013’te Longest Night ile başlayan Uzunetap Gece Koşuları, artık yılın farklı zamanlarında ve alternatif rotalarda koşuseverleri bekliyor.

İstanbul’un değişik noktalarında gerçekleşen, koşmayı teşvik eden ve katılımcılara festival havasında bir spor deneyimi yaşatmayı hedefleyen Uzunetap; sadece gece koşularıyla değil, Kapadokya, Alaçatı, Fethiye, Tuz Gölü gibi farklı destinasyonlarda düzenlenen The Bloom Out Cappadocia, The Bloom Out Alaçatı, Under Armour Gece Koşuları, Garmin Runfire Tuz Gölü Ultra Trail ve Likya Yolu Ultra Maratonu gibi spor ve festivalin iç içe geçtiği organizasyonlarla da dikkat çekiyor.

Spor ve eğlence iç içe

2010 yılından bu yana Türkiye’nin ilk çok etaplı ultra maratonları olan Likya Yolu Ultra Maratonu ve Runfire Cappadocia Ultra Maratonları gibi uluslararası koşu organizasyonlarının yanı sıra Longest Night / Run or Ride, Longest Day / Run With the Sun, RunMarisRun ve Moonlight Cappadocia gibi farklı spor dallarını da içine alan çeşitli etkinlikleri hayata geçiren Uzunetap, sporseverlere festival tadında bir deneyim vaat ediyor. Sporu günlük hayatla örtüştüren farklı organizasyonlar aracılığıyla sporseverlerin kendi sınırlarını keşfetmelerine önayak olan Uzunetap, eğlence ve sporun iç içe geçtiği bir konsepte sahip. 2017 yılı ile birlikte eklenen birçok yeni yarış ve konsept ile 7’den 70’e herkesi spor ve doğa ile buluşturan Uzunetap, bu organizasyonları sağlık ve güvenlik konularında profesyonel ekiplerle ortaklaşa gerçekleştiriyor. Sağlıklı yaşamı bir hayat felsefesi olarak benimseyen, gece ve gündüz koşularıyla enerji depolayan adrenalin meraklılarına, Uzunetap’ın en güncel ve popüler koşu rotalarını araştırdık.

Bu koşulara ajandanızda yer açın

Kapadokya’nın spora ve doğaya uyanış çağrısı, ‘The Bloom Out Cappadocia’, spor ve eğlenceyi sıra dışı bir coğrafyada buluşturuyor. Kapadokya’daki koşu, 10-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. The Bloom Out Alaçatı organizasyonu ise 30 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. İlk kez 21 Aralık 2013’te Under Armour Longest Night ile başlayan Under Armour Gece Koşuları, artık yılın farklı zamanlarında da düzenleniyor. Her biri, birbirinden farklı mesafelerde ve coğrafi koşullarda gerçekleşen yarışların en büyük amacı ise gece koşmanın keyfine varmak ve hedef kitlesine festival tadında bir spor deneyimi yaşatmak. Under Armour Gece Koşuları’na katılmak isteyenler, 22 Haziran’da saat 19.30’da İstanbul Belgrad Ormanı Neşet Suyu parkurunda yapılacak koşuya kayıt yaptırabilir. 22 Haziran’ı kaçıranlar için aynı koşu, 23 Haziran’da saat 18.00’de yeniden yapılacak. Türkiye’nin ilk 100 mil yarışına katılmak isteyenlerin ise ellerini çabuk tutmasında fayda var. 27-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Garmin Runfire Tuz Gölü Ultra Trail, hedef kitlesine Tuz Gölü’nde unutulmaz bir macera yaşatacak. Tuz Gölü’nün sonsuz beyazlığında 21K yarı maraton, 42K Maraton, 80K Ultra Trail ve 100 Mil olmak üzere 4 farklı kategoride koşma keyfini deneyimlemenin tam zamanı…

Gece koşularına katılım şartları

Bu organizasyonlar arasından en çok dikkat çeken ise Likya Yolu Ultra Maratonu… Türkiye’de düzenlenen ilk ultra maraton olan Likya Yolu Ultra Maratonu, yüksek mücadeleye dayalı uluslararası bir spor organizasyonu… 509 km uzunluğundaki Tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 250 km’lik bölümü boyunca her gün bir etap koşuluyor ve maraton, toplamda 6 etap ile tamamlanıyor. 28-29 Eylül’de Fethiye’de düzenlenen maraton, saat 12.00’de başlıyor. Uzunetap Gece Koşuları’na katılabilmek için ise 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. 18 yaşın altındaki katılımcılar eşlik eden (koşucu olarak) ebeveynlerinin gözetiminde yarışa katılabiliyor. 18 yaşın altındaki katılımcıların, kayıt esnasında linkte yer alan “veli izin formu”nu doldurmaları, yasal velilerine imzalatmaları ve organizasyon yetkililerine fakslamaları gerekiyor. Formun aslı, yarışın başlangıç esnasında organizasyon görevlisine teslim ediliyor. Katılımın gerçekleşebilmesi için katılımcının başvuru bölümünden gerekli formu doldurması ve katılmak istediği kategoriye ait katılım ücretini de yatırmış olması gerekiyor. Yarışa katılacak sporcuların kafa lambası ve iki adet yedek pil getirmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra düdük, kontrol noktalarından verilecek suyun taşınabilmesi için küçük sırt ya da bel çantası da koşucuların yanında olması gereken malzemeler arasında yer alıyor. Yarış boyunca cep telefonlarının açık olması da en önemli kurallardan biri…