“Sınırlarınızın Farkında Olun”

“Sınırlarınızın Farkında Olun”

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğan Münteha Adalı, aslında bir ağa kızı… Paylaşmayı bilen, güçlü ve çevreye destek veren bir kültür yapısında büyüdüğünü ifade eden Adalı, İstanbul’a geldikten sonra hayallerine ulaşmak için yoğun bir çaba vermiş.

Bankacılık kariyerinin ardından içindeki girişimci ruhu keşfedip bina bakım hizmetlerine yönelen Güvensan Tesis Hizmetleri’nin kurucu ortağı olan Adalı; idealistliği, sonuç odaklılığı ve vizyonerliği ile Türk iş hayatındaki en başarılı kadın girişimcilerden biri… Dobra kişiliği ve enerjik yapısıyla kadın girişimcileri iş hayatında destekleyen Adalı, sivil toplum kuruluşlarında melek yatırımcı olarak da önemli sorumluluklar üstleniyor.

Bankacılıktan girişimciliğe

Eğitim ve kariyer hayatında karşılaştığı zorluklardan yılmayan, insanların birbirlerini bulunduğu koşul ve gerçekliklerde algılayabilmesi gerektiğini düşünen Münteha Adalı, hizmet sektörünü avucunun içi gibi biliyor. Bankacılılık, bina bakım hizmetleri, turizm ve restoran işletmeciliği gibi alanlarda deneyim kazanan Adalı, 1987 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra Eylül 1987’de Yapı Kredi’nin Tarlabaşı şubesinde çalışmaya başladı. 3’üncü senenin sonunda şef olan Adalı, özverili çalışmalarının neticesinde Tarlabaşı’ndan Taksim’e oradan da Fındıklı şubesine geçti. Bankacılık sektöründeki görevine 1996’ya kadar devam eden Adalı, bu süreç zarfında içindeki girişimci ruha kulak vererek Türk temizlik sektöründe faaliyet gösteren Güvensan Tesis Hizmetleri’ni kurdu. 1996 yılından bu yana ise tam zamanlı olarak Güvensan Tesis Hizmetleri’nde çalışıyor. 1999’da Türkiye genelinde hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Adalı, “Güvensan Tesis Hizmetleri olarak temizlik, ilaçlama, bitki bakımı, teknik bakım, personel bordrolama gibi farklı alanlarda hizmet veriyoruz. Aslında konfor satıyor ve temizliğin bir vicdan işi olduğunu söylüyoruz. Bu hizmeti yasal prosedürlerle sunabilmeniz gerekiyor. Yasalardan bağımsız kurgu yapamazsınız. Türkiye’de 900’ün üzerinde bir ekiple hizmet veriyoruz.” diyor.

“Temizlik sektöründe kadın yöneticiler yarattık”

Bina bakım hizmetleri alanında hizmet verirken, hâlâ ne iş yaptıklarının bilincinde olmayan kişi ve kurumlarla karşılaştıklarının altını çizen Münteha Adalı, “Binalar insanlar gibidir. Binaların ömürlerini devam ettirebilmeleri için bakıma ihtiyacı var. Bu bakım, aslında binaların içinde yaşayan ya da çalışan bireylerin konforlu bir hizmet alabilmesi açısından da son derece önemli. Yani klimanız çalışmıyorsa ya da şirkette temizlik yapılmıyorsa verimlilikten bahsedemezsiniz. Çalıştığınız yerde çöpünüz bir gün bile alınmasa rahatsız olursunuz. Temizlik bir gün yapılmasa toz içinde kalırsınız. Klimaların filtreleri temizlenmezse, halılı alanların temizliğine önem gösterilmezse, bu konulara harcanan para, çöpe atılmış bir para olarak görülürse sağlık sorunları hızla artar. Büyük şehirlerde alerjik hastalıkların önemli bir yükseliş gösterdiğini görüyoruz. Bina bakım hizmetleri, kurumlar için büyük bir öneme sahip olsa da bu alanda ciddi bir bilgi eksikliği var. Çalışanların ve müşterilerin gerçeklerini net bir şekilde gözlemleyebilmemiz gerekiyordu. Ortak amaçlar belirleyebilmek ise eğitim altyapısıyla şekillenebilirdi. Bu noktada Güvensan Akademi’yi kurdum. Temizlik sektörü geçmiş yıllarda hep erkek şeflerin egemenliğindeydi. Güvensan olarak temizlik sektöründe kadın yöneticiler yaratmaya başladık. 2018 hedefimiz; ‘mevcudu koruyarak yeni ile çoğalmak…’ 2019 yılında da bu mottomuz devam edecek. Konuştuklarınızın yaptıklarınızla örtüşebilmesi şart.” yorumunda bulunuyor.

Başarılı kadın girişimcileri destekliyor

2004 yılından bu yana Kagider bünyesinde farklı sorumluluklar üstlenen ve kendisi gibi idealist kadın girişimcileri destekleyen Münteha Adalı, “Kagider’in temel misyonu, kadın girişimcileri desteklemek… Bu kapsamda Genç Kagider fikrini ilk kez 2005’te dile getirdim. Bu oluşumun hayata geçmesi ise 2011’i buldu. Bu süreci ise Ahu Serter ile tanışmam, Türkiye’nin ilk kadın odaklı yatırım platformu olarak öne çıkan Arya Kadın Yatırım Platformu fikrinin 2013’te şekillenmesi ve platformun 2014’te hayata geçmesi takip etti. Arya Kadın Yatırım Platformu’nun hem kurucu ortağıyım hem de melek yatırımcıyım. Platformumuz kapsamında tutumluanne.com ve Tukutukum projelerinin melek yatırımcısı oldum. Tuğba Kuzdere’nin yaratıcısı olduğu Tukutukum, bir tasarım markası. İpek eşarp, kimono ve pareolar tasarlıyor. Tutumlu Anne’nin kurucusu Özden Pusat ise anneden anneye ikinci el bebek eşyası satış platformunu büyütmeye devam ediyor. Türkiye’de girişimcilerin en büyük problemi, herkesin aynı projeye odaklanması… Ya da yurt dışında öne çıkan iş fikirlerinin kopyalanması. Kendini ve yapabileceklerinin sınırını bilmeyen girişimciler iş hayatında yol alamıyor. İş hayatında yalnız olduklarının farkına varmalılar. Sorunun da çözümün de tek kaynağı sizsiniz.” diyor. Arya Kadın Yatırım Platformu’nun Ocak 2018’de hayata geçirdiği ve Münteha Adalı’nın başında olduğu ‘Erkekler Konuşuyor’ projesi de büyük ilgi çekiyor.