Sıradışı Deneyimlere Hazır Mısınız?

Sıradışı Deneyimlere Hazır Mısınız?

Sporseverler yeni maceraların peşinde… Geleneksel spor dallarından sıkılan pek çok kişi, farklı deneyimler yaşayabilecekleri ekstrem sporlara yöneliyor.

Uçurum kampı, hardcourt bike polo, street luge, rope swing, su kaykayı, drone yarışı ve drone atlayışı gibi eğlenceli ve adrenalin dolu spor dallarına yönelik talep ise hızla artıyor.

Uçurum kampından bisikletli poloya 

Kamp yapmayı seviyorsanız ama adrenalin dolu yeni bir macera peşindeyseniz, ‘cliff camping’ yani uçurum kampı sizin biçilmiş kaftan olabilir. Ama, yükseklik korkunuzun olmadığına mutlaka emin olmalısınız. Aksi takdirde zor bir süreçten geçebilirsiniz. Yüzlerce metre yükseklikte, bir kayalık yamacında kamp yaparken aynı zamanda yarasa gibi asılı kalacağınız bu kampçılık türünde yanınıza yeterince su ve yiyecek almayı da unutmayın. Tuvaletiniz geldiği zaman gece karanlığında başınızın çaresine bakacağınızı da aklınızdan çıkarmayın. Bulutların üzerinde masalsı bir kamp yapmak için cliff camping’i bir kere denemek bile eşsiz bir deneyim olacak.

Bir diğer ilgi çekici spor dalı ise hardcourt bike polo… Bu spor dalı, geleneksel at üzerinde oynanan polo sporunun, akrobatik hareketler yapmaya müsaade eden bisikletler kullanılarak yapılan güncellenmiş versiyonu olarak öne çıkıyor. Bu spor dalında sporcuların hem bisiklet üzerinde hakimiyet kurması hem de vuruş becerilerinin üstün olması gerekiyor. İkişer kale ve iki farklı takımın gol atma amacıyla piste çıktıkları mücadele, eğlenceli görüntülere sahne oluyor.

Hız, heyecan ve eğlence bir arada 

Bir diğer eğlenceli spor dalı ise street luge… Asfalt bir parkurda, yarışmacıların sırtüstü yatarak yarıştıkları street luge’de sporcuların ulaştıkları hız 160 km’yi bulabiliyor. Özel olarak dizayn edilmiş yarış ekipmanları sayesinde, kaykayı andıran tahtaları sayesinde son sürat yokuş aşağı giderlerken, zemine paralel şekilde ilerlemenin tadını çıkartıyorlar. Herhangi bir fren ya da direksiyon kontrolünün olmadığı bu adrenalin dolu sporda, sürücüler oldukça dikkatli olmak zorunda. Pistin çukurlardan ve tümseklerden arınmış olması büyük bir öneme sahip. Adrenalini tavana taşıyan bir diğer spor dalı ise rope swing… Bir ağaçtan diğerine özel iplerle sıçrama üzerine kurgulanan rope swing, ekstrem sporlar arasında en dikkat çekenlerden biri…

Peki, suda eğlenceli bir spor dalı yok mu? Elbette var. Kaykayın asi ruhunu sulara taşıyan ‘wakeskating’ su kaykayı olarak da biliniyor. Sörfe göre (açık deniz, göl, havuz gibi yerlerin yanı sıra çok derin olmayan daha farklı su birikintileri gibi) daha özgün mekanlarda yapılan wakeskating, ülkemizde Denizli’deki Kleopatra Havuzu’nda Amerikalı bir su kaykayı sporcusu Brian Grubb tarafından başarılı bir şekilde denendi. Dünyada ise en güzel mekan örnekleri Amerika, Filipinler ve Bosna Hersek’te…

Drone yarışlarına var mısınız? 

Dünya üzerinde kullanım alanları günden güne yaygınlaşan drone’ler, artık yeni nesil bir spor dalı. Ambulans, acil yardım, boru hattı kontrolleri, köprü yapımı, arama kurtarma ve buna benzer birçok dalda yararlandığımız drone’ların artık bir ligi bile var. Yarışlarını izlemek ise büyük bir eğlence. Yakın bir zamanda milyonların izleyeceği yarışmaların yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Eskiden fütüristik filmlerin vazgeçilmezi olan robot dövüşleri artık bir spor olarak karşımıza çıkıyor. Tasarımcısının yeteneğine göre değişen modelde robotlar ringe çıkıyor. Kimisi alev atıyor, kimisi spatula gibi rakibinin zeminle ilişkisini kesiyor. Tamamen tasarımcının zekasına ve robotu kullanma becerisine bağlı olarak geliştirilen yarışmalar yeni neslin vazgeçilmez ekstrem spor eğlence anlayışının bir parçası olmuş durumda. Drone’un kendisi yeterince heyecan verici değilmiş gibi, bir de drone ile atlama çıktı karşımıza. Güçlü motorları ve pervaneleri sayesinde birleştirilerek bir insanı taşıyacak güçte olan drone’lar tarafından yükseltilen sporcular kendilerini boşluğa bırakıyor.