Sıradışı, Eğlenceli ve Aksiyonlu…

Sıradışı, Eğlenceli ve Aksiyonlu…

Dünya genelinde sıra dışı spor dallarına yönelen ve adrenalini en üst seviyede yaşamak için yeni deneyimlere yelken açan pek çok sporsever bulunuyor.

Farklı spor dallarının iç içe geçmesiyle öne çıkan yeni nesil ekstrem sporlardan ultimate tazer ball, satranç boksu, bossaball ve mountain unicycling’i (muni) Raillife okuyucuları için araştırdık. Yepyeni kurallara, dinamizme, zihin ve beden konsantrasyonuna ev sahipliği yapan bu ilginç spor dalları, hedef kitlesine eğlence ve yepyeni serüvenler vaat ediyor.

En ilginç ekstrem sporlar… 

ABD’de oynanan ultimate tazer ball; (şok tabancası topu spor), en dikkat çekici ekstrem spor dallarından biri… Halı saha büyüklüğündeki yumuşak zeminde oynanan ultimate tazer ball, Amerikan futbolu ile klasik futbol karışımı bir oyun… Futbol topundan oldukça büyük, 65 cm çapındaki bir topla oynanıyor. Oyuncular bu topu elleriyle takip ediyor. Bu spor dalını farklı kılan ise oyuncuların her birinde elektrikli şoklama cihazının bulunması… Oyuncular, rakibi şok cihazıyla durdurup topu alarak gol atmayı hedefliyor.

Bir diğer ilginç spor dalı ise satranç boksu… Temel olarak fiziki güce dayalı boks sporu ile zekaya dayalı satranç sporunu birleştiren satranç boksunun kurucusu ise Iepe Rubingh… Satranç boksunda; 6 raund satranç ve 5 raund da boks oynanıyor. Maç, satranç raundu ile başlayıp boks raundu ile devam ediyor. Her satranç raundu 4 dakika, her boks raundu ise 3 dakika sürüyor. Her raund arasında, oyuncuların kıyafetlerini değiştirmeleri için birer dakika mola veriliyor. Her oyuncunun satranç rauntlarında hamlelerini yapmak için ise toplam 12’şer dakikası bulunuyor. Satrançta mat olan, ya da süresini geçiren, boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen ya da her iki oyundan birinde maçtan çekilen oyuncu maçı kaybediyor.

Futbol ve dans bir arada

Sırada dünyada 2004’ten beri oynanan bossaball var… Bu spor dalı futbol, voleybol ve dans ile harmanlanmış. Samba ve kimi zaman ise capoeira! Hepsinin karışımıyla ortaya çıkan bu spor dalı, izleyene müthiş bir keyif veriyor. İspanya’da ortaya çıkan bu oyunun mucidi ise Filip Eyckmans. Eyckmans; müziğin ayrılmaz bir parçası olduğu, futbolun voleybolla ve dansla karıştırıldığı eğlenceli bir spor oluşturmak istemiş, adını da bossaball koymuş. Bu spor dalı kısa sürede tüm dünyaya yayılmış. 4 ya da 5 kişiden oluşan takımlar, filenin iki tarafında voleybol benzeri kurallar bütünüyle, topun kendi alanlarına düşmesini engellemeye çalışıyor. Fakat mühim bir fark var: Bir trambolin! Takımın hücumcusu, oyunu bir trambolin üzerinde oynuyor. Servisten gelen topu elle ya da ayakla karşı tarafa yolluyor. Bu sırada diğer oyuncular da topu maksimum 5 pas sonrasında rakip sahaya geçirmek zorunda… Oyuncuların ise elleriyle tek, ayaklarıyla çift vuruş hakkı bulunuyor. Peki, sayı nasıl kazanılıyor? ‘Bossawall’ denilen ve trambolinin sınırlarını işaret eden bir alan bulunuyor. Her iki takıma da ait olmayan bu alana düşen toplarda; hücum eden takım, skoru ve topu kaybediyor. El ile yapılan vuruşlarda topun düştüğü bölgeye göre 1 ya da 3 puan, ayak ile yapılan vuruşlarda ise 3 ya da 5 puan kazanılıyor.

Tek tekerle dağ cambazlığı: Muni 

Ekstrem spor meraklılarının radarında olan bir diğer heyecan verici spor dalı ise mountain unicycling… Kısaca muni olarak adlandırılan bu spor dalı, dağcıların yeni gözdesi… Unicycle, tek tekerli bisiklet anlamına geliyor. Bu tek tekerlekli bisiklet, çakıl ve toprak yollardan teknik tırmanışlara ve dik inişlere, her türlü engebeli veya düz zeminde seyir veya akrobatik hareketler yapmaya elverişli bir ortam oluşturuyor. Bu spor dalında dengeli bir fiziğe sahip olmanın yanı sıra güçlü bir konsantrasyon da gerekiyor. Yani vücut ve zihin dengesinin uyum içinde olması büyük önem arz ediyor. Bu sporun öncülerinden olan Kris Holm, en iyi offroad koşullarında tek tekerlekli bisiklet sürmesiyle tanınıyor. Çin Seddi başta olmak üzere pek çok engebeli alanda tek tekerlekli bisikletiyle mükemmel sürüşler gerçekleştiren Kris Holm; Orta Amerika’daki en yüksek dağın zirvesinden, Kuzey Amerika’nın en yüksek üçüncü dağının zirvesinden ve 2006 yılında Bolivya’da 5 bin 950 metrelik Licancabur Yanardağı’ndan tek tekerlekli bisikletiyle iniş gerçekleştirdi. Bir diğer ekstrem sporcu olan Lutz Eichholz ise tek tekerlekli bisikletiyle İran’daki 5 bin 600 metrelik Demavend Dağı’ndan inerek 6 kez Guinness Dünya Rekoru’nun sahibi oldu.