SOFYA VE AZİZE SOFIA HEYKELİ

SOFYA VE AZİZE SOFIA HEYKELİ

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’ya adını veren Azize Sofia’nın heykeli, 22 metre yüksekliğiyle daha çok yeni olmasına rağmen kentin sembolü olmuş.

2000 yılında heykeltıraş Georgi Chapkanov tarafından yapılan heykel, daha önce meydanda bulunan Lenin Heykeli kaldırılarak 2001 yılında dikilmiş.

Ayasofya’dan aşina olduğumuz Sofia kelimesi bilgelik anlamı taşıyor. Azize Sofia heykeli de bu bilgeliği destekleyecek unsurlara sahip. Heykele baktığınızda sol elinde bilgeliğin sembolü bir baykuşu, sağ elinde ise özellikle Yunan ve Romalıların başarı ve zafer simgesi olarak kullandıkları defne tacını tuttuğu görülüyor. Ayrıca heykel gücü ve kaderi de simgeliyor.

Rus kilisesi olarak bilinen St. Nicholas kilisesinden yürümeye başladığınızda sizi karşılayan heykel, aynı zamanda eski kentin sevimli binalarla bezeli sokaklarının açıldığı bir meydanda bulunuyor. Yüz hatları çok belirgin olan heykel, güzelliğin de yansıması olarak biliniyor.

15 yıldır bitmeyen tartışma
Başlangıçta kıyafeti açık bulunan bu yüzden de muhafazakâr kesimin tepkisini çeken heykelle ilgili bu tartışma 15 yıldır sürüyor. Ancak Bulgarların Azize Sofia’nın şehrin koruyucusu olduğuna dair inanışı devam ediyor.

Azize Sofia ve kızları Vyara, Nadejda ile Lyubov’dan kalan ve her yıl 17 Eylül’de inanç, umut, sevgi bayramı olarak kutlanan gün, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın günü olarak kutlanıyor.