Soğuk Hava Yaşlandırır

Soğuk Hava Yaşlandırır

Kış mevsiminde kuru ve soğuk havalar nedeniyle cildimiz daha çabuk gerilir ve çatlayabilir. Bu nedenle de cildimiz diğer mevsimlere göre kışın daha özel bir bakım ister.

Üstelik kış mevsiminde cildi dış etkenlere karşı korumak da çok kolay değildir. Bir yandan soğuk ve kuru hava, diğer yandan yağan kardan veya oluşan buzdan yansıyan bol ışık nedeniyle cildimiz risk altındadır. Ayrıca evdeki sıcak ve kuru hava ile dışarıdaki soğuk hava arasında cildin yaşayacağı uyum güçlükleri de cildimizde oluşan zararı artırır. Bu değişim yüzünden cildimizde kuruma ve gerilmenin yanı sıra, çatlamalar, kahverengi lekeler ve sıklıkla da kılcal damar genişlemelerine bağlı kırmızılıklar oluşur. Hava soğuyup kurudukça cildimizin yaşamsal nem ihtiyacı da artar, cilt pürüzlü bir hal alır. Kuru ve soğuk havadan ilk etkilenen cilt kısmı ise dudaklarımızdır, kuruma ile ortaya çıkan çatlak dudaklar ve pürüzlü eller de kış aylarında adeta cilt bakımı ihtiyacını daha gerekli kılar.

Savunma sistemi bozuluyor

Soğuk havanın olumsuzluklarına maruz kalan ciltler mat, cansız, elastikiyeti azalmış ve yaşlı bir görünüme bürünürler. Ayrıca soğuk etkisi ciltlerin kan dolaşımını, sinirsel etkilerini, toksin atılım fonksiyonlarını, hormonal etkilerini ve yenilenme güçlerini yavaşlatarak cildi çevre etkilere karşı daha savunmasız hale getirir. Yani soğuk hava bir anlamda cildin savunma sistemi de zayıflayarak gerek enfeksiyon etkilerini, gerekse de hızlı yaşlanma etkilerini cilde yaşatır.

Cilt temizliğinde kimyasal ürünler kullanılmamalı

Soğuk havanın içerisinde nem oranı düşer, bu sefer de cilt kendi içerisindeki nemi cildin yüzeyinden dışarıya salar, ayrıca soğuk etkisi ile kan damarları da büzüldüğünden cildin ihtiyacı olan nemi cilde sağlayamaz, böylece cilt ince, kuru, gergin ve çatlamış hale döner. Cilde temizlik amacıyla sabun uygulaması, özellikle yağsız ciltlerin temizleme jelleri veya losyonlarıyla temizlenmeye çalışılması cildin nem ihtiyacını sürekli artırır. Çünkü bu temizleme ürünleri cildin nemini koruyan sebum adı verilen koruyucu yağ tabakasını da uzaklaştırdığından dolayı cilt daha çok kurur. Her ne kadar tüm kozmetik sabunların veya jellerin cildin pH değeriyle aynı olduğu söylense bile önemli olan bu kozmetik ürünlerin cilde uygulandığında oluşan pH değerinin cildin lehine veya aleyhine olup olmadığıdır.

Alkol, parfüm ve uçucu kimyasalları içeren kozmetik ürünler cildin nem kaybını artırarak daha çabuk kurumasına neden olur. Özellikle sıfır derece altındaki havaya maruz kalan ciltlerin rüzgar ve güneşe maruz kalmaları kuruma problemlerini artırır, ilave olarak yüzde yanma hissi ile oluşan kılcal damarların ortaya çıkmasına neden olur. Vitamin bakımından eksik beslenmede; özellikle A, C, E ve F vitaminlerinin alımındaki eksikliklere bağlı olarak cildin yenilenme hızı yavaşlar, dolayısıyla cilt içerisinde nemi bol genç hücreler yerine nemi az yaşlı hücreler yer alır. Sigara kullanımı, sigara dumanına cildin aşırı maruziyeti, sağlıksız ve dengesiz beslenme, su tüketimindeki eksiklik, stres, klimatize ortamlarda yaşamak veya çalışmakta cildimizin kurumasına neden olan faktörler arasındadır.

Doğal ürünler kullanın, solaryumdan kaçının

Cilt hücrelerinin içten su ile beslenebilmeleri için gün boyu en az 2,5 litre su, bitki çayları, şekeri az meyve suları veya süt ürünleri içebilirsiniz. Sıcak odalarda veya ortamlarda içi su dolu kaseler veya ıslak bezleri ısıtma sisteminin üzerine koymalısınız ki havadaki nem oranı artsın. Ayrıca odalarda bulunan bitkilerin de havadaki nem oranını artıracağını dikkate almalısınız. Günde en az bir kez duşun alın.

Genelde iki günde bir banyo yapmak cilt için yeterli olabilir. Ancak cildin çok fazla sabun ile temas halinde olmaması gerekir. Sadece su ve bir lifle yıkanmaya özen göstermelisiniz. Sabun kullanımında özellikle beyaz sabunların yerine gliserinli veya zeytinyağlı doğal sabunlar tercih edilmelidir. Duştan sonra cildin özellikle protein içeriği yüksek nemlendiricilerle cildin nemlendirilmesi unutulmamalıdır.

Özellikle parfüm, kimyasal ve boyar maddeler, alkol içermeyen kremler kullanmaya özen gösterilmeli. Solaryuma gitmekten kaçınmalısınız, çünkü solaryumda kullanılan UV ışınları cildin kurumasını kolaylaştırır.

DR. SİNAN İBİŞ