Son Gülen İyi Güler

Son Gülen İyi Güler

Tim Parks Ölümü Resmetmek’de (Alef Yayınevi, 2017) Mimi (Massimina) konusuna devam ediyor. Tabi kahramanımız aynı kişi: Morris Duckworth. Olaylar İtalya’da geçiyor. Yine Mimi’nin ailesi içinde…

Çünkü Mimi öldürüldükten sonra Morris, onun ablasıyla evlenir. Olayların başlangıcı Sevgili Mimi (Kanat Kitap, 2008) romanıdır. Devamı Mimi’nin Hayaleti (Kanat Kitap, 2010)… Üçlemenin son kitabıysa Ölümü Resmetmek’tir.

Yedi farklı cinayet işlemiş, yakalanmamış, sonrasında büyük bir mirasa konmuş, İngilizce öğretmeni olan Morris belki de maktullerine saygı babından “cinayet” konulu bir resim sergisi düzenlemek ister. Sergi onda saplantı halini alır. Serginin küratörlüğünü Morris yapmak istemektedir. Ayrıca sponsor da kendisidir. Fakat sergi çalışmalarının neredeyse her adımında farklı bir engelle karşılaşır. İşin içine gizli örgütler, ailevi skandallar, Morris’in sır dolu geçmişi, işlenmiş cinayetler karışır.

Parks romanın ilk bölümünde olayları olabildiğince dağıtır, karmaşık bir hale getirir. Okuyucunun da kafası karışır, anlatıcı konumunda olan Morris’in de. İlk bölüm Morris’in ağzından bütünüyle bilinmezliklere doğru sürüklenen bir anlatıdır. İkinci bölümdeyse, Morris artık olayları sorgulamaya başlamıştır. Sorgulama; olayların açıklanması, nasıl olduğunun aydınlatılması anlamına gelir. Teşbihte hata olmaz. İlk bölüm, kodları, ipuçları ortaya konulan bir bilmeceye; ikinci bölümse, bilmecenin heyecan uyandıracak şekilde adım adım çözülmesine benzetilebilir.

Moris ikinci bölümde kendi bilmecesini kendisi çözmeye çalışır. Çünkü artık ihtiyarlamıştır ve fazla heyecanlandığında saatlik hafıza kaybına uğramaktadır. Olaylar olup bittikten sonra hiçbir şey hatırlamamaktadır. Olay esnasında orada bulunan kişilerse, Morris’in sorularına kaçamak cevap verirler, yardımcı olmazlar. Çünkü suç mahallinde bulunan kişiler, suça ortak olmaktan, suçlanmaktan, hiç değilse sorguya çekilerek olaya isimlerinin karışmasından çekinmektedirler.

Ölümü Resmetmek’i anlamak için, önceki iki romanı okumaya gerek yoktur. Parks üçlemeye bu yüzden özel bir isim vermemiş olsa gerek. Romanların her biri, diğerinden bağımsız başlar ve biter. Başka ifadeyle her romanın kendi içinde bütünlüğü vardır. Karakterler aynı fakat olaylar farklı, her üç romanda da. Üçlemeyi cazip kılan özellik de budur. Eğer Parks’ın tarzına, diline, anlatımına kapılmışsanız; Morris’in başından geçen maceralar da ilginizi çekmişse, üçlemenin tamamını okumak işten değil. Öğretmen Morris’in Mimi’ye duyduğu bitmeyen aşkı, sonrasında nasıl zengin olduğu, işlemek zorunda kaldığı, entrikalarla dolu cinayetler, cinayetler sonrasında maktullerle konuşmaya devam etmesi… Taşıdığı psikolojik unsurlarla birlikte merak uyandırmayı başarıyor.

Bilgili, kültürlü ve yetenekli bir romancı Parks. Okuyucusunu ikna etmeyi başarıyor. Mimi üçlemesinde olay anlatımı, sıralaması, olayların iç içe geçirilmesi, bir polisiye romanı havası uyandırmıyor değil. Polisiyeden ziyade dedektif romanı daha doğru bir nitelendirme. Fakat Parks’ın ortaya koyduğu felsefe ve roman biçimi, üçlemeyi sıradan bir dedektif romanı olmaktan çıkarıyor. Ölümü Resmetmek bir yerde Avrupa tarihi, sanatı, toplumu ve insanı üzerine düşünmeye dönüşüyor.

Yazarın Kitaplığı

– F. Scott Fitzgerald, Mazisi Olan Kadın, Can Yayınları

– Hüseyin Aziz Akyürek, İstihbarat Savaşları, Kronik Kitap

– Mustafa Nezihi Pesen, Benden Önce Ölme, Ketebe Yayınları

– Eray Sarıçam, Ömrüm Yettiğince Savaş, Ebabil Yayınları