SONSUZ ZARAFET: BAŞAK DİZER

BAŞAK DİZER BAŞARILI STİL DANIŞMANLIĞI İLE ADINI TÜRKİYE’YE DUYURDU. EN GÖZDE DİZLERDE STİL DANIŞMANLIĞI YAPTIKTAN SONRA BUGÜN TASARIMCILARA YER VERDİĞİ YENİ MAĞAZASINDA HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİTMEYE DEVAM EDİYOR.

Aşk-ı Memnu dizisinde Bihter karakterinin giydiklerini herkes merak etmeye başlamıştı bu başarının arkasındaki isimlerden biri de Başak Dizer’di. Kıvanç Tatlıtuğ’la hayatını birleştiren güzel stil danışmanı tüm Türkiye tarafından sevildi. Başak Dizer ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

İlk başta ortağınız Deniz Marşan ile neler yapıyordunuz birlikte?
Gardırop check-up, gardırop detoksu ve alışveriş danışmanlığı veren bir site ve şirket kurduk. Hem Bilsar’da çalışıyorduk, hem bunu yapıyorduk. Sonra modayla ilgili televizyon programı yapmak istedik. Ay Yapım’ın sahibi Kerem Çatay’a bu isteğimizi söyledik. O bize çok daha başka bir iş verdi. Aşk-ı Memnu dizisinin başrollerine stil danışmanlığı yapmaya başladık. Ondan sonra da bu işin içinde kaldık zaten.

Dizilerde styling yaparken karakterleri giydirmeden önce senaryoyu baştan aşağı okuyor musunuz? Nasıl seçim yapıyorsunuz?
Tabi ki bir oyuncu, yönetmen gibi senaryoyu çok iyi okumak zorundasınız. Özellikle projenin başındayken karakter analizini iyi yapmak gerekmekte. Bu aşamalarda zaten yönetmenle devamlı kontak halinde oluyoruz ve beraber bir karakter ve gardırop yaratıyoruz.

Stil danışmanlığı yapmaya devam ediyor musunuz?
O artık hayatımızın bir parçası oldu. Arkadaşıma, kardeşime, ünlülere, benden profesyonel yardım almak isteyen kişilere stil danışmanlığı yapıyoruz. Ama artık zaman kalmadığı için, dizi, film ve reklam kampanyalarına ağırlık vermeye başladık. Ünlü isimlere kırmızı halı stili danışmanlığı veriyoruz. Kişiye özel stil danışmanlığı hizmetimiz kalmadı.

Diziler için stilistlik yaparken Room fikri nasıl ortaya çıktı?
Aşk-ı Memnu zamanında ilk kez bir diziye stil danışmanlığı yapılmış oldu. Normalde kostüm ekibi vardı. Biz ilk kez markalarla çalıştık. Moda çevresinde çalışıyor olmamdan dolayı çok fazla markayla iş birliğim vardı. Ralph Lauren, Burberry, Beymen gibi markalarla çalıştık. Gerçek pırlantalar, tasarım çantalar, telefonlar, arabalar kullanmak üzere anlaştık. Onlar dizide görülünce ve çok güzel reklama dönünce markalar bize ürünlerini vermek de istedi. Böyle bir sektör oluştu. Bundan sonra tüm diziler stil danışmanlarıyla çalışmaya başladı.

Mekanınızda bir de mutfak var neler sunuyorsunuz?
Çok seyahat ettiğim ve yeni yerlerde yeni tatları keşfettiğimden mutfak önemli. Kadınlara hitap ettiğimiz için pratik, popüler ve sevilen lezzetleri seçiyoruz.

Şu anda stil danışmanlığı verdiğiniz diziler hangileri?
Kara Sevda, Cesur ve Güzel’deki “Cesur” karakterini giydirdik. Geçtiğimiz yıllarda Medcezir, Kuzey Güney, Son, Fatmagül’ün Suçu Ne dizilerinde zengin karakterleri giydirdik. Stil danışmanı olarak son moda neyse o konuda onlara yardımcı oluyoruz. Diktirmiyoruz, tasarlamıyoruz, sadece hazır olanı karaktere uygunluk çerçevesinde belirliyoruz ve giydiriyoruz.

Nasıl şık olunur?
Formül sizden geçiyor; karakteriniz, yaşam standartınız ve sosyal ortamınız ne ise oradan referans alıp her sezon değişen Modaya göre şekillendirmelisiniz. Moda, ilk referans olmamalı asla.

Eğitiminiz?
Marmara Halkla İlişkiler’e girdim. Ama hep evde çizim yapardım, hala duruyor, defile falan çiziyormuşum. Bir sürü illüstrasyonlar. Dedem ressamdı, annem resim öğretmenliği yapmış, dayım iç mimar, kuzenim de tasarımcı. Ailede var çizim ve tasarım.

Kendi stiliniz için ne söylersiniz?
Benimki daha pop. Maskülen detayları seviyorum. Aslında neyin içinde rahat hissediyorsam onu giyiyorum.

Erkek kıyafetleri tasarlıyor ve stylingini yapıyorsunuz nelerden ilham alıyorsunuz, stilini beğendiğiniz ve takip ettiğiniz bir ünlü var mı?
Ben her zaman yurtdışı seyahatlerimde sokaklardaki halktan ilham alırım ve tabii ki Pinterest, Pitti Uomo Floransa Erkek Fuarı, yabancı moda dergi yayınları, bloglar ve dünyaca ünlü isimlerden, müzisyenlerin video kliplerinden ve tabii ki son sezon defilelerinden ilham alıyorum. Ünlü olarak yok ama tasarımcı ve bloggerlar var.

İtalya Milano’da tasarım dersleri almışsınız, İtalya sizi etkileyen bir yer mi?
İtalya’dan tüm dünya etkileniyor. Ama ben bir buçuk sene Londra’da yaşadım, benim için orası daha ağır basıyor. Ama İtalya’nın etkileyemeyeceği biri yok. Müziğiyle, yemeğiyle, modasıyla, her şeyiyle. Türk ağız tadına da çok uyuyor mutfağı.

Dünyadaki trendleri bol seyahat ederek yakalıyorsunuz ve yarattığınız bu mekan Türkiye’de bir ilk. Bu size ne hissettiriyor?
Dünyada örnekleri olan ancak Türkiye’de ilk kez bizimle başlayan bir konsept yarattığımız için gururluyuz ve çok mutluyuz. Bu anlattıklarımıza ek olarak üç katlı yeni oluşumda styling ofisi hizmeti veren showroom’umuz da ayrı bir alanda devam ediyor.

Evliliğinizle şu anda Türkiye’de en çok konuşulan kadınlardansınız. Ancak her daim sakin ve naif bir duruş sergiliyorsunuz.
Hep çok sakin, dingin ve pozitif bir bakış açısıyla hayatı ve insanları değerlendiren, kendiyle mutlu geçinen bir karakterim. Dinginliğim, çocukluğumdan beri beni hiç yalnız bırakmayan iç huzurumda saklı.

Hangisi olmazsa olmaz? Filtre kahve, Türk kahvesi, bitki çayı?
Yeşil çay.