SORULAR ARASINDA YOLCULUK

Nuri PakdilBir Yazarın Notları’nı 1980’de yayımlamaya başlamış. Toplamda hepsi dört cilt tutuyor. Türk veya dünya edebiyatında benzerine az rastlanır bir özgünlüğe sahip Bir Yazarın Notları. Özgünlüğü hem içeriğinde hem de içeriğinin işlenmesinde. İlk yayımlandığı tarihten bugüne on dört yıl geçmiş olmasına rağmen üslup, biçim ve dil açısından oldukça yeni, eskimemiş bir kitap. İkinci cildinin yeni baskısı 2012’de yapılmış.

‘Bir Yazarın Notları-II’ dağınık ve gelişi güzel alınmış notlardan oluşmuyor. Fakat okuyucuyu yazarın çalışma tezgâhına davet ediyor. Bu, kitabın dağınık algılanmasına sebep olabilir. Ama aksine dağınıklık kitabın asıl anlamıdır. Yazarın notları çok samimi ve sıcak. Notlar yazarının düşünme biçimiyle ve zihninin nasıl çalıştığıyla ilgili birçok ipucu taşır. Yazar okuyucusunu bu dağınıklığa çağırır; çünkü yazarın zihnini okuruz, o da dağınıktır. Dağınıklığa katılmak gerekir. Okuyucunun kafası da dağınık olmalıdır veya dağıtılmalıdır. Çünkü yazar ve okuyucu o dağınıklıktan sadır olacak anlamı birlikte ortaya çıkarmaya çalışır.  Pakdil henüz bitmeyen metinleri yayımlamakla okuyucuya bu daveti yapmış olur.

Kitabın asıl düzen ve bütünlüğü dağınıklığındadır. Çünkü Pakdil karşımıza yalnızca bir yazar olarak çıkmaz. O, ayrıca bir tavır insanıdır. İnanç doludur. İnançlarıyla düşüncesi ve sanatı at başı gider, birbirini doğurur ve besler. Pakdil inançlarından dolayı bir dava ve çağrıya sahiptir. Geri kalan şeyler, inanç ve davadan kök alır. Ancak o şekilde gerçek anlamına kavuşur. Pakdil diğer kitaplarında olduğu gibi, ‘Bir Yazarın Notları’nda da alternatif sunma peşindedir: İnsanı insan yapan değerleri savunacak, taşıyacak ve yaşatacak kişiliğin. Neye karşı ve neden? Tabii ki İslam’a uymayan hayat ve dünya düzenine, Pakdil’in deyişiyle ‘kara siyasa’ya karşı.

Birlikte her halimizle; bütün dağınıklığımız, titizliğimiz, dikkatimizle, ‘kara siyasa’ya karşı gelmeliyiz. Çünkü o, günah ve yalanlarla içimizi karartmaktadır, işçinin emeğini zayi etmektedir, dünya menfaati karşılığında ahlakı, yerelliği mahvetmektedir. Pakdil ‘Bir Yazarın Notları-II’de birçok teklifte bulunur. Kudüs’ü düşünmek bunlardan bir tanesi. Diğer ifadeyle menfaat çatışmalarından değil, değer, hak ve hukuktan yola çıkarak düşünmek, yaşamak ve hissetmek…

Bu yüzden ‘Bir Yazarın Notları’nda modern insanın alternatifi olacak yeni bir insanın varoluş sancılarını okuruz. Sancının yoğunlaştığı ve biçim aldığı kısımlar sorularda gizlenmiş. Örneğin kitabın otuz ikinci bölümünde büyük bir anlatım vardır. Burada Pakdil sorularla oluşturduğu üslupla çocukluğunu ve o dönemin Türkiye’sini anlatır. Artarda sıralanan ve birbirini doğuran sorularda bütün bir Türkiye, Maraş ve Pakdil’in ailesi ve yakın çevresi vardır. Bir de kitabın başından beri gelişip büyüyen cevaplar… Pakdil ‘Bir Yazarın Notları-II’de cevapları başka sorular ya da başka soruların cevaplarında gizli olan sorularla cebelleşir. En son sorulacak soruya görev ve varoluş bilinciyle ilerler.