SORUNSUZ BİR YAZ İÇİN ARAÇ BAKIMINA DİKKAT

Önümüzde uzun bir yaz mevsimi var. Yaz aylarında otomobillerle sorunsuz yolculuk yapmak için bazı bakımlara dikkat edip, bu mevsimde çok kullanılacak ekipmanları gözden geçirmekte yarar var.

Kış aylarında çoğu kez kullanmayı unuttuğumuz klima, polen filtresi gibi donanımları gözden geçirip, eksiklikleri varsa tamamlamak, lastik, akü ve sileceklerin kontrolünü yapmak büyük önem taşıyor.

İşte yaz mevsimi için araçlarda yapılması gereken bakım ve kontroller:

Klima ve polen filtresine dikkat
Birçok araçta kış boyunca neredeyse hiç kullanılmayan klima sistemi, artık araçlarda en çok kullandığımız donanım olacak. Bu mevsimde en önemli şey klimanızı kontrol ettirmeniz. Hava deliklerinde sorun olmaması, giren yabancı maddelerle tıkanıp tıkanmadığının kontrolü çok önemli. Sistem etkili bir şekilde soğutmuyorsa, hava kanalları tıkalı, gaz kaçağı oluşmuş veya polen filtresi tıkanmış olabilir. Bu kontroller yapıldıktan sonra, sorunun giderilmesi hem konfor hem de yakıt ekonomisi açısından büyük önem taşıyor.

Akü yaz ayında da dikkat ister
Uzun yaz seyahatlerine çıkmadan önce aracınızın aküsünü elden geçirmekte fayda var. Günümüzde çoğu otomobil star/stop özellikli. Bu da akülerin her zaman yüksek performanslı olmasını zorunlu kılıyor. Özellikle bağlantı noktalarını temizleyip akünün bir sorunu olmadığından emin olun.

Cam silecek fitillerini kontrol edin
Yazın sıcak ve tozlu havası sileceklerinizi zorlayacaktır. Yıpranmış silecekler ne zaman değişeceği belirsiz olan yol koşullarında işlevlerini yerine getiremeyeceği gibi camın çizilmesine de neden olabilir. O yüzden yaza başlamadan sileceklerinizi kontrol edip gerekliyse lastiklerini değiştirin. Cam suyunuzun düzgün şekilde çalıştığından emin olun.

Camlar temiz olmalı
Aracınızın camlarını ve farlarını yaz aylarında daha sık temizlemeniz gerekecektir. Toza karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Ayrıca aracınızda katkılı silecek suyu ve gerekli durumlarda eklemek için ufak bir motor yağı da bulundurmanız uzun tatil yolculuklarında tatsız durumları önlemekte etkili olur.

Lastikler hayati önem taşıyor
Yaz aylarında kış lastikleri kullanmak fren mesafesini yükseltir. Yol tutuşu azaltıp güvenliği tehlikeye düşürür. Ayrıca lastiğin yapısını geri dönülmez şekilde bozar. Kış lastiklerini mutlaka çıkartıp yenine uygun lastiklerinizi takın. Eğer lastikler depoda saklanmışsa takmadan önce kontrollerinin yapılması da son derece önemli.

Motor her mevsim özen ister
Motor filtreleri ve soğutma sistemi; yaz aylarında üzerlerine en fazla iş düşen aksamlar… Bu nedenle baştan aşağıya kontrol etmek gerekiyor. Aracınızın kullanım kılavuzunda yazan filtre değişim sürelerine yakınsanız yaz öncesi bunu da değiştirebilirsiniz. Aracınızın soğutma sistemini de belirli aralıklarla kontrol ettirmeyi unutmayın. Çoğu kez olası kaçaklar gözle yapılacak basit kontrolle belirlenebilir. Ayrıca özellikle çok sıcak günlerde yolculuk yaparken hararet göstergesine de arada göz atmakta yarar var. Soğutma suyu eksilmiş ve bujileri sağlıklı olmayan bir motor yakıt tüketimini de yükseltir.

Yağ kontrolü
Yağ değişim tarihiniz yakın ise yaza girmeden değişim yapmanız rahat bir yaz geçirmenizi sağlayacaktır. Eğer aracınız ile römork çekiyor veya çok yük taşıyorsanız yağ değişim zamanını daha öne almalısınız.