Sosyal Girişimci Dicle Göçmen Kıtalar Arası Mekik Dokuyor

Sosyal Girişimci Dicle Göçmen Kıtalar Arası Mekik Dokuyor

Bugüne kadar 40’ın üzerinde ülke gezen ve 100’ü aşkın şehrin sokaklarında dolaşıp farklı hayatlara ve hayallere tanık olan Dicle Göçmen’in sosyal girişimcilik öyküsü pek çok kişiye ilham verecek bir potansiyele sahip.

Nairobi Dandora’daki bir okulun eğitim ihtiyaçlarını karşılayan, Meksika’nın Tijuana bölgesinde evsiz kalan Camacho Ailesi’ne ev inşa eden 22 kişilik bir ekibin içinde yer alan VMware Abu Dhabi SMB (Küçük ve Orta Ölçekli) Müşteri Satış Yöneticisi ve Sosyal Girişimci Dicle Göçmen, mart ayında ise Special Olympics World Games Abu Dhabi 2019’da yarışacak engelli bir sporcuya olimpiyatlar boyunca eşlik etti.

Yaşamlara neşe ve umut katıyor

Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İşletme okuyan Dicle Göçmen, iş hayatına Deloitte Türkiye’de başladı. Bir yıl denetmenlik yaptıktan sonra bu görevin karakteriyle örtüşmediğini fark edince, sosyal iletişim gücünü çok daha efektif bir şekilde kullanabileceği bilişim sektörüne yöneldi. HP Türkiye’de pazarlama ve satış görevlerinde bulunduktan sonra Oracle Türkiye’ye geçen Göçmen, burada kazandığı satış deneyiminin ardından 2 yıl önce Oracle’ın Dubai merkezine expat yönetici olarak atandı.

Oracle’ın Dubai merkez ofisinde görev yaparken, Suudi Arabistan ve Umman odaklı satış projelerini yöneten Göçmen, son 1 yıldır ise VMware şirketinin Abu Dhabi SMB (Küçük ve Orta Ölçekli) müşteri satış yöneticisi olarak hizmet veriyor. Dünyanın dört bir yanında ideallerini hayata geçirmek için birlikte çalıştığı ekiplerden ve yaşamlarına umut ve neşe katabildiği bireylerden güç alarak ilerleyen Göçmen, “Sosyal girişimcilik ruhuyla yola çıktığım bu yolculukta, yaşamına güzellik katabildiğim insanların gözlerinde gördüğüm mutluluk ve yaşam sevinci, bana gelecekte gerçekleştirmek istediğim projeler adına güç veriyor. Çok okuyor, çok çalışıyor ve çok görüyoruz. Kurumsal hayat bize kariyer ve maddi güç sağlıyor. Ama aynı imkana sahip olmayan pek çok kişi var. Dünyanın farklı noktalarında eğitime ve barınmaya ihtiyaç duyan bireylere ulaşabilmek ve bu alma-verme dengesini gözetebilmek için sosyal girişimci oldum.” yorumunda bulunuyor.

Nairobi’den Meksika’ya uzanan bir serüven 

2012 yılında yine bilişim sektöründe hizmet veren Zeynep Korkunç adlı bir arkadaşıyla Afrika’ya giden Dicle Göçmen, Nairobi Dandora’daki bir okulla iletişim kurdu. Öğrencilerin neye ihtiyaç duyduğunu okul yönetimiyle tek tek tespit ettiklerini dile getiren Göçmen, “4-8 yaşlarında onlarca çocuğun eğitim gördüğü bir okula gittik. Onlarla derse girdik. Gelecekte ne olmak istediklerini sorduk ve bu konuda resimler çizmelerini istedik. Hamur çalışmaları yaptık. Dersliklerini süsledik, yüz boyaması bile yaptık. Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını da okul yönetimine teslim ettik. Okuldan ayrılırken, bize tekrar ne zaman geleceğimizi sormaları bile ne kadar güzel bir şey yaptığımızın ispatıydı. O gün birlikte resimler çizdiğimiz, nazar boncuklu bileklikler taktığımız ufaklıkların gözlerindeki umut ve mutluluk her şeye değerdi.” diyor.

Göçmen’in şu an görev yaptığı VWware şirketi, çalışanlarını VMware Volunteering başlığı altında gönüllü projelere yönlendiriyor. 2019 projesinin, Meksika ya da Güney Afrika’daki evsiz insanlara ev yapma projesi olduğunu ifade eden Göçmen, “Bu kapsamda biletimi aldım ve şubat ayının ilk haftasında Meksika’nın Tijuana bölgesine gittim. 22 kişilik bir ekiple, 1 hafta kampta kaldık. Juan&Elena Camacho Ailesi’ne 2 odalı bir ev yaptık. Zorlu bir çalışma temposuydu. Alışık olduğumuz yaşam standartlarının oldukça uzağındaydık. Ama o son gün, evi bitirip de anahtarı evin annesi Elena’ya teslim ettiğimizde, Elena’nın yüzüne yansıyan mutluluk, bize tüm yorgunluğumuzu unutturdu. İşte o an göz yaşlarımızı tutamadık.” diyor.

Kendi projesini hayata geçirecek 

14-21 Mart tarihleri arasında Dubai’de düzenlenen Special Olympics World Games Abu Dhabi 2019 kapsamında, olimpiyatlarda yarışacak engelli bir sporcuya eşlik eden Dicle Göçmen, bu sporcunun uçaktan inip tekrar uçağa binip ülkesine döneceği ana kadar tüm süreçlerden sorumlu oldu. Birilerinin hayatına dokunmaktan, yaşamları güzelleştirmekten, fayda sağlamaktan ve hayatı kolaylaştırmak büyük mutluluk duyan Göçmen’in en büyük hayali ise kendi sosyal girişimcilik projesini hayata geçirmek… Engellilerin sadece Dünya Otizm Günü ya da Dünya Down Sendromlular Günü’nde hatırlanacağı değil, onları her gün hayatın içine katacak bir proje üzerinde çalışan Göçmen’in master tercihi de dinamik kişiliğini açıkça yansıtıyor. Hindistan’daki Swami Vivekananda Üniversitesi’nin Türkiye ayağı olan İstanbul Yoga Merkezi’nde master’a başlayan Göçmen, ‘engelliler ve yoga’ alanında uzmanlaştı. Engelli çocuklarla, rehabilitasyon merkezlerinde yoga çalışmaları yapan Göçmen, birlikte çalıştığı her çocuğun, kendisine yogayı adeta baştan keşfettirdiğini dile getiriyor. Eğitmenliği bitirmek için 30 saat staj dersi vermek ve bir konuda 20 sayfa araştırma yapmak gerektiğinin altını çizen Göçmen, sözlerine şöyle devam ediyor: “Kendi konumu, ‘engelliler ve yoga’ olarak belirledim. Tezi teslim ettiğim gün ise özel insanlara ulaşabileceğim merkezlere başvuruda bulunmaya karar verdim. Rehabilitasyon merkezlerinde 40’ar dakika süreyle engelli çocuklarla çalışıyorum.”