Sosyal Kooperatif Treni Ankara Gar’dan Uğurlandı

Sosyal Kooperatif Treni Ankara Gar’dan Uğurlandı

Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık işbirliğinde düzenlenen “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Özel Treni” 01 Ekim’de Ankara Gar’dan törenle uğurlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan törendeki konuşmasında, “Bir tarağın dişleri gibi safları sıklaştırmak, her bir ferdimizi kucaklamak, çok çalışmak zorundayız. Sosyal kooperatifçilik de bunlardan biridir. Bizim için dili, inancı, cinsi, yaşı, sosyal statüsü, engel durumu ne olursa olsun, asıl olan insanımızdır, milletimizdir. Bölgesel kalkınma ve farklılıkların en aza indirilmesi, geri kalmışlığın, yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ortadan kalkması ancak daha çok insana ve ülkeye ulaşmakla mümkün olur. Demiryolu bu vasıtalardan biridir. Ülkemizin her bir yanını modern demiryolu ağlarıyla örmek için gece gündüz çalışıyoruz.” dedi.

Törende konuşan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt ise, “Sosyal adaleti, ekonomik ve çalışma barışını amaç edinen bu projenin dün olduğu kadar bugün de ülkenin ekonomisi, istikbali ve istiklali için büyük önem arz eden trenle birlikte tercih edilmesini hükümetimizin sosyal adalete, ekonomik ve çalışma barışı ile trene verdiği önemin yüksekliği olarak değerlendiriyoruz. Belli bir dönem yeterli desteği alamayan tren, son yıllardaki hükümetlerimizle beraber tekrar devlet politikası haline gelmiştir. Bu politika sayesinde ülkemiz, dünyada 8. Avrupa’da 6. yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan ülke haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında trenin Ankara-Eskişehir-Balıkesir-Manisa-İzmir-Aydın-Denizli-Isparta- Afyon-Konya rotasında sosyal kooperatifçiliğin gelişimi sağlamak üzere 01-14 Ekim 2018 tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Sosyal kooperatifçilik uygulaması ile dezavantajlı olan uzun süreli işsizlerin, göçmenlerin, bağımlıların, engellilerin, eski hükümlülerin çalışma hayatına entegrasyonu amaçlanıyor.