Sowa Lezzetlerine Ağabey-Kardeş İmzası

Sowa Lezzetlerine Ağabey-Kardeş İmzası

İstanbul Rasimpaşa’da 15 Haziran 2018’de açılan Sowa; modern atmosferi, dinamik dekorasyonu ve genç ekibiyle hedef kitlesine farklı bir deneyim sunuyor.

Sowa’yı farklı kılan en önemli özelliklerden biri de freelance çalışan kişilere hitap eden özel bir teknolojik altyapıya sahip olması. Yani Sowa’ya geldiğinizde çevrenizde farklı tasarımcıları, yazarları, öğrencileri kısacası sessiz ve keyifli bir ortamda çalışmak ve yaratıcılığını geliştirmek isteyen özel bir kitleyi bir arada görebilmeniz mümkün. Kahve seçeneklerinin yanı sıra zengin menüsüyle de dikkat çeken Sowa, İbrahim ve Zehra Keder kardeşlerin sinerjisiyle müdavimlerini artırıyor.

Arjantin’de et eğitimi aldı

Sowa, Hataylı 2 kardeşin girişimiyle hayata geçen enerjik bir mekân. Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık Bölümü mezunu olan 20 yaşındaki Zehra Keder, Sowa’nın executive şefi olarak öne çıkıyor. Lehçe, baykuş anlamına gelen Sowa’dan önce Ferah Feza, Morini, Wyndham Levent’te staj yapan Zehra Keder, tüm enerjisini Sowa’ya yansıtıyor. Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan 27 yaşındaki İbrahim Keder ise öğrencilik yıllarından bu yana garsonluktan baristalığa kadar pek çok farklı alanda deneyim kazanmış bir isim. İbrahim Keder’in 2 yıl önceki hedefi aslında bir steakhouse açmakmış. Bu konuda, özellikle de et alanında deneyim sahibi olmak için Arjantin’e giden Keder, Buenos Aires’teki Gato Dumas’ta 5 ay boyunca et seçme, et saklama, et pişirme ve et soslama odaklı özel bir eğitim aldı. Bu eğitimin ardından Arjantin’deki birkaç et restoranında çalışarak deneyim kazandı. İbrahim Keder, Türkiye’ye döndükten sonra steakhouse projesini hayata geçirmeyi planladıkları yatırım ortağı projeden vazgeçince, kardeşi Zehra Keder ile İstanbul Rasimpaşa’da Sowa markasını hayata geçirdiklerini söylüyor. İbrahim Keder, Sowa’nın hem kurucusu hem de işletmecisi olsa da gerektiğinde mutfağa girip kız kardeşine her konuda destek oluyor. Bu arada hemen hatırlatalım; Sowa’nın menüsünde yer alan özel burger seçenekleri, Arjantin’de özel olarak et pişirme teknikleri odaklı eğitim alan İbrahim Keder’in vizyonu ile hazırlanıyor.

Lezzet, sakinlik ve hijyene yatırım yapılıyor

Sowa’nın pizza, kahvaltı ve burger seçeneklerinde son derece iddialı olduğunu belirten İbrahim Keder, “Pizzalarımızı baştan sona kendimiz hazırlıyoruz. Kahvaltıda süt tatlısı servis ediyoruz. Ağızda çok daha karamelize bir tat bırakıyor. 55-60 kişilik bir kapasiteye sahibiz. Her gün 08.30-01.30 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Uzun çalışma saatlerine sahip olduğumuz için hijyen, olmazsa olmazımız. Mutfak ve servis olmak üzere 6 kişilik bir ekibiz. Hedef kitlemize arzu ettikleri sakin ve hijyenik ortamı sunma vizyonu ile hareket ediyoruz. Sowa’daki tüm burgerlerde yüzde 100 dana kıyması kullanıyoruz. Bizim için önemli olan etin gerçek lezzetinin öne çıkması.” diyor

Menüde Hatay lezzetleri de yer alacak

Hataylı oldukları için yeşil zeytin ve zeytinyağını memleketten getirdiklerini söyleyen Zehra Keder, “İlerleyen dönemlerde menümüze tepsi kebabı, içli köfte gibi Hatay’ın öne çıkan lezzetlerinden de eklemeyi planlıyoruz. Farklı dünya mutfaklarına ilgim olsa da özellikle et spesiyallerinde oldukça iddialıyım. Sowa’da ‘köri soslu tavuk’, fesleğen, kekik ve biberiye ile harmanlanan ‘özel soslu tavuk’, schnitzel, tavuk wrap, etli wrap gibi lezzetlerimiz de büyük beğeni topluyor. Sowa’da akşam çıkmadan önce, bir gün sonrasının piliç külbastı porsiyonlarını özenle hazırlıyorum. Et spesiyallerinin soslama işlemlerini de akşam koordine ediyorum.” diyor. 2019 yılında sistematiği iyice oturttuktan sonra şubeleşmeyi planladıkların ifade eden İbrahim Keder’e, Sowa’da ağabey-kardeş olarak omuz omuza çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu sorduk ve şu yanıtı aldık: “Birbirimize her konuda destek oluyoruz. Zehra, akşam 21.00-22.00 gibi çıkıyor, çünkü aynı zamanda tiyatro eğitimi alıyor. İş süreçlerini bu kapsamda koordine ediyoruz. Aile bağlarımızın kuvvetli olması dışında, iki iyi dost olabilmeyi de başardık. Görev paylaşımlarımızı net bir şekilde belirledik.”

ŞEF ZEHRA KEDER’DEN PİLİÇ KÜLBASTI TARİFİ

Malzemeler: Bütün tavuktan çıkarılmış 300 gram kemiksiz tavuk filetosu, 10 gram zeytinyağı, 5 gram soya sosu.

Hazırlanışı: Tavuk filetolarını kestikten sonra biraz inceltin. Zeytinyağı ve soya sosu ile harmanlayıp biraz bekletin. Daha sonra ızgaraya atın. İnceltilmiş tavuk filetoları ortalama 6-7 dakika içinde pişiyor. Servis ederken bol kekik serpin, közlenmiş biber, patates tava ve salata ile servis edin. Afiyet olsun.