“Söz Verdik Sözümüzü Tuttuk”

“Söz Verdik Sözümüzü Tuttuk”

İnşaat ve ıslah çalışmaları halen devam eden prestij projeler tamamlandığında, Gölbaşı’nın Ankara’nın cazibe merkezi olacağına işaret eden Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Gölbaşı’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra, yeni yatırımlarla da dikkat çektiğini söyledi.

GÖLBAŞI’NIN İKİ YAKASI BİR ARAYA GELİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, Gölbaşı’nda Ankara-Niğde otoyolunun temel atma törenine katıldı. Yıldırım temel atma töreninde, Gölbaşılıların yıllardır beklediği, Konya Yolu’nun alta alınması projesinin müjdesini verdi.

Yıldırım, “Gölbaşı’nda yaşayan hemşerilerime müjdem var. Ankara-Konya yolunun Gölbaşı kısmını yolun altına alıyoruz. Büyük bir proje. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece artık orada trafik kazaları falan da olmayacak. 200 trilyondan fazla. İmzaladık, kararını verdik.” dedi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay da Konya Yolunun alta alınmasına ilişkin olarak, şunları kaydetti:

“Gölbaşını iki parçaya bölen, şehir içerisinde üzücü trafik kazalarına neden olan ‘Konya Yolunun Alta Alınması’ bizim söz verdiğimiz, üzerinde önemle durduğumuz bir projeydi. Çok şükür hükümetimizde bu projeyi sahiplenerek her türlü maddi ve manevi desteği verdi.

Konya Yolunun alta alınmasıyla artık Gölbaşımız iki yakası bir birbirinden ayrı kent görünümünden kurtulacak. Bu sayede hem Gölbaşı’nda yaşanan üzücü kazalar en aza inecek, hem de Gölbaşımız daha estetik bir görünüme kavuşacak.”

 

KENT MEYDANI PROJESİYLE GÖLBAŞI’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Gölbaşı’nda, “Kent Meydanı ve Eğitim Protokolü” Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz’ın katılımıyla imzalandı.

Gölbaşı’nın çehresini değiştirecek kent meydanı projesinde ilk adım atıldı. Gölbaşı’nın ikiye bölen Konya Yolu’nun Yeraltına Alınması Projesi, Kent Meydanı Park Alanı Düzenlenmesi Projesi ve Atatürk Sahil Parkı ile birlikte Gölbaşı’nın nefes almasını sağlayacak, toplam 152.000 m² büyüklüğünde yeşil alan oluşturulacak.

“Okulların Taşınması ve Kent Meydanı Düzenlenmesi Projesi” kapsamında yaklaşık 26.200 m² alanda yer alan Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ve yanında yer alan eski okul yapıları yıkılıp, Bahçelievler Mahallesinde daha modern bir eğitim kampüsü oluşturulacak.

Kent Meydanı Projesi içerisinde; kütüphaneler, sevgi çeşmesi, saat kulesi, kafeteryalar, dinlenme ve eğlence alanları, amfitiyatro, kapalı otopark ve spor alanı inşa edilerek, Gölbaşı’nın çehresi değişecek.

 

MOGAN GÖLÜ ESKİ TEMİZLİĞİNE VE BERRAKLIĞINA KAVUŞACAK

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle hayata geçirilen bu proje, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla hayat bulacak.

Mogan Gölü’nün Temizliği Projesi, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük iç su temizlik projesi olma özelliği taşıyor. Projenin amacı gölü eski temizliğine kavuşturarak, ailelerin huzurlu vakit geçirmelerini, balık tutmalarını sağlamak.

Temizlik çalışmaları sayesinde göldeki sığlaşmanın da önleneceğini belirten Başkan Duruay, “Gölün su derinliği ve su hacminin artmasıyla göldeki mevcut ekosistem de eski doğal konumuna dönecek. Ayrıca Mogan Gölümüzü besleyen derelerin ıslahı ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

 

Başkan Duruay, gölde İMBAT ile birlikte iki geminin de çalıştığını ifade ederek, Mogan Gölü’nde yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp çamurun taranacağını ve geotekstil susuzlaştırma tüpleri ile taranan çamurun bitkisel toprak olarak bertaraf tesislerine gönderileceğini kaydetti.

 

ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALAN EN ÇEVRECİ PARK: ŞEHİR PARKI

Gölbaşı’na değer katacak projelerin başında Eymir, Seğmenler ve Şafak Mahalleleri’nin bulunduğu alana yapılan Şehir Parkı geliyor. Yemyeşil doğasıyla 7’den 77’ye herkese hitap edecek şekilde tasarlanan Şehir Parkı’nda her yaştan ziyaretçiye uygun aktivite olanakları bulunacak.

Eymir, Seğmenler ve Şafak Mahalleleri ortasında bulunan alana yapılan parkta, çocuklar için macera parkı, köprülü ada, kamp ve oyun alanlarının yanı sıra doğal hayatı öğrenme ve pentatlon alanıyla ağaç oyun evleri yer alacak.

 

Şehir Parkı’nın teknik özellikleri ise şöyle; 117 bin m2 park alanı, 800 adet 1 ila 5 metre boylarında ağaçlar, yaklaşık 1000 m2’lik oturum alanı, 3000 m2’lik sosyal tesis, 42 metrelik dönme dolap, minimum 250-300 m2’lik hizmet binası ve konserler için çim amfi.

Projenin en önemli özelliği ise dönme dolap dahil olmak üzere parkın bütün enerji ihtiyacının otoparklar üzerindeki güneş panellerinden sağlanarak sürdürülebilirliğe katkı sağlaması olacak.

Projede çalışmalar son aşamaya gelirken, açılış için gün sayılıyor.

GERÇEK BİR YAŞAM ALANI: EYMİR AİLE YAŞAM MERKEZİ

Gölbaşımızın önceliklerini dikkate alarak hayata geçireceğimiz bir diğer projemiz ise Eymir Aile Yaşam Merkezi Projesi. Gölbaşı’ndaki ailelere sosyal imkanları ile gerçek bir yaşam alanı olarak hizmet verecek olan Eymir Aile Yaşam Merkezi Projesi, üç bölümden oluşuyor.

A Blok’ta kapalı havuz ve fitness merkezi, B Blok’ta düğün salonu, C Blok’ta ise derslikler, ofisler, sergi alanı, restoran ve kafeterya bulunacak.

İnşaat çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlanan Aile Yaşam Merkezi, Gölbaşı’ndaki vatandaşların neredeyse tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek.

Projede, 113134 ada-4305 m2’lik alan, 110 kişilik konferans salonu, 530 m2’lik havuz alanı, 420 m2’lik fitness merkezi, 580 m2’lik 336 kişi kapasiteli düğün salonu, 300 m2’lik alana sahip derslikler, 114 m2’lik idari ofisler, 170 m2’lik sergi alanı, 345 m2’lik restoran bulunuyor.

2018 yılı sonunda hizmete açılmasını planlanan Eymir Aile Yaşam Merkezi inşaatı da tamamlanma aşamasında bulunuyor.

 

MEVLANA SPOR MERKEZİ İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR

Genç nesillerin zamanlarını daha iyi değerlendirmesi ve spor faaliyetlerini kolay yapabilmeleri amacıyla Gölbaşı Belediyesi’nin yapımını başlattığı Mevlana Spor Merkezi inşaatı hızla ilerliyor.

Mahallelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yatırım yapmayı amaçlayan Gölbaşı Belediyesi, Mevlana Spor Merkezi ile de Bahçelievler Mahallesi ve yakın mahallelerine hizmet vermeyi amaçlıyor.

Özgün bir mimari yapıya sahip olan ve iki kattan oluşan spor merkezi içerisinde; yüzme havuzu, spor salonu, sauna, Türk hamamı ile çocuk oyun ve bakım birimleri bulunuyor.

2018 yılı içerisinde hizmete açılmasını planlanan Mevlana Spor Merkezi’nin inşaat çalışmaları da tamamlanma aşamasında.

 

SEĞMENLER MAHALLESİ PAZAR YERİ

Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi’nde vatandaşlar 200 araçlık kapalı otoparkı sayesinde otopark sıkıntısı yaşamadan rahatça alışveriş yapabilecekler.

Seğmenler Pazar Yeri’nin alt katında yer alacak olan kapalı otopark, aynı zamanda Gölbaşı trafiğini de rahatlatacak.

Seğmenler Kapalı Pazar yeri yaklaşık 4078 metrekare alan üzerine inşa ediliyor. Pazarcı esnafının ve vatandaşların tüm ihtiyaçları düşünülerek projelendirilen Seğmenler Kapalı Pazaryeri; bölge halkının pazar ihtiyacını daha hijyenik bir ortamda karşılamasına olanak sunuyor.

2018 yılı içerisinde hizmete açılmasını planlanan pazar yeri inşaatı da tamamlanma aşamasında.

ZÜBEYDE HANIM AİLE YAŞAM MERKEZİ 

Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi sosyal iletişimi güçlendirecek, her yaştan semt sakinin farklı nedenlerle ziyaret etmek isteyeceği bir merkez olarak tasarlanmıştır.

Projenin birinci katında yedi adet dijital ekranlı, tam donanımlı derslik bulunacak.

Projenin birinci katında sahnesi, akustik duvar ve tavanlarına ek olarak teknik donanımlarıyla son derece modern, çok amaçlı bir salon yer alacak.

İnsanların vakitlerini hoşça geçirebileceği sosyal tesisin içerisinde zabıta merkezi, beyaz masa, engelliler merkezi, 7 adet dijital ekranlı tam donanımlı derslik, hayır çarşısı ile kadın ve erkek mescit alanları yer alacak.

2018 yılı sonunda hizmete açılmasını planlanan sosyal tesisin kaba inşaatı tamamlanma aşamasında.