SPOR DÜNYASI FARKLI BİR DÖNÜŞÜMÜN EŞİĞİNDE

Yapılan araştırmalara göre giyilebilir teknoloji pazarı, 2020’de 10 milyar doların üzerinde bir satış hacmine ulaşacak. Profesyonel sporcuların kondisyonlarını ve sağlık durumlarını ölçmek için geliştirilen giyim cihazlarının yanı sıra sağlık sektörüne yönelik önemli atılımlar da bu pazarın gelişmesinde büyük rol oynuyor. 2016 ve sonrasına damgasını vuracak en önemli sağlık yatırımları ise uyku takibi odaklı olacak. Uyku ve uyuma ortamına yönelik olarak geliştirilen teknolojiler yaygınlaşacak.

LumiWave
2016 Rio Olimpiyat Oyunları, profesyonel atletlerin sağlık kondisyonlarını adım adım ölçen yepyeni giyilebilir teknolojileri gün ışığına çıkardı. ABD’li jimnastik ekibi, küçük kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek için LumiWave’s Infrared Light Therapy adındaki cihazdan yararlandı. Cihazdaki sekiz bölmenin her biri vücut dokusu içine kızıl ötesi ışınlar yayıyor. Cihazın bu özelliği, kan akışına yardımcı olmanın yanı sıra kısa süreli ağrı kesici etkisi de sağlıyor.

Vert
Olimpiyatlarda jimnastikçilerin imdadına yetişen cihaz, küçük kas ağrısı, spazmlar ve küçük eklem ağrılarında geçici rahatlama sağladığı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından ‘kullanılabilir’ onayı almıştı. ABD bayan voleybol takımı ise olimpiyatlarda bu teknolojiler arasından Vert Wearable Jump Monitor’ü kullandı. Formalara takılan cihaz sayesinde oyuncuların ne kadar yükseğe, ne kadar uzağa ve ne sıklıkta zıplayabildikleri ölçümlendi. Atletizmde de kullanılan bu cihaz, atletlerin aşırı performans sarf ederek enerji kaybetmesinin önüne geçiyor.

Solos
2016 Rio Olimpiyatları’nda öne çıkan bir diğer konu ise Amerikalı bisikletçilerin Solos akıllı gözlüklerini kullanmasıydı. Gözlüğün en önemli özelliği ise bisikletçilere kalp atışı, ritim ve mesafe gibi bilgileri eş zamanlı olarak sunabilmesi…

Quell
Giyilebilir teknolojilerin ekran ve bataryalarının gelişmesi artık yeterli değil. Yeni nesil giyilebilir teknoloji ürünleri artık daha fazlasını vadediyor. Fiziksel acıları ve kronik ağrıları yok etmeyi ilke edinen Quell, bu vizyonuyla gündelik yaşamı kolaylaştırmayı hedefliyor. Quell, kronik ağrıların yol açtığı belirtileri de ortadan kaldırıyor. Acıyı hafifletmek için Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation’ı (TENS-Deri Altı Elektriksel Sinir) kullanan Quell, ağrı vücudun neresinde olursa olsun, baldırın yukarısına takılan mekanizmasıyla ağrı engelleniyor. Bunu da elektriksel akımla sağlıyor. Mobil uygulaması da olan Quell’in batarya durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Hiji Band
Beyin travması, bir sporcunun karşılaşabileceği en önemli sakatlıklardan biri… Uzun süre bilinç kaybına hatta sporcunun ölümüne bile neden olabilecek kritik bir süreçten bahsediyoruz. Beyin travması riskini tespit edebilen Hiji Band ise içinde darbe algılayıcı sensörler bulunan akıllı bir bant olarak öne çıkıyor. Hiji Band kullanan sporcular, kafalarına ciddi bir darbe aldıklarında bantta bulunan bir sensör aracılığıyla sesli uyarı alıyor. Bant, darbenin hızını ve meydana geldiği yeri mobil uygulamasına gerçek zamanlı veri olarak gönderiyor. Böylece sporcunun kafasında meydana gelen sakatlık tespit ediliyor ve gerekli önlemler alınıyor.

Tritonwear
Sporculara özel tasarımlarıyla dikkat çeken Kanada merkezli teknoloji şirketi Tritonwear’in yüzücüler için geliştirdiği Tritonwear adlı cihaz, yüzücü gözlüğünün arkasına takılıyor. Yüzücünün antrenman sırasındaki hızı, kulaç hızı, attığı kulaç sayısı, dinlenme süresi, su altında kat ettiği mesafe ve toplamda ne kadar yüzdüğü gibi 12’den fazla değişkeni ölçümleme kapasitesine sahip olan Tritonwear, gerçek zamanlı verileri yüzücü koçunun akıllı telefonuna gönderiyor. Tritonwear sayesinde hem yüzücüler kendi eksikliklerini çok daha iyi analiz edebilme şansına sahip oluyor hem de yüzücülerinin performansını değerlendirmek isteyen koçlara, sporcuları her açıdan gözlemleyebilecekleri farklı bir platform sunulmuş oluyor.

Athos
Bu konuya verilebilecek bir diğer başarılı örnek ise Athos performans kıyafeti… Waterloo Üniversitesi öğrencilerinden Dhananja Jayalath ve Christopher Wiebe, vücutlarını toparlamak istemelerine karşın özel bir hoca tutamadıkları için çözümü Athos performans kıyafetinde bulmuşlar. Temel olarak Athos, vücut hareketlerinizi analiz edip o hareketlere anlam katan bir çalışma kıyafeti… Bu özel tasarım; kas çabasını, kas aktivitesini, kalp atış hızını, nefes alma sıklığını, yinelemeleri, sağ-sol dengesini, tempoyu ve formu ölçebiliyor. Athos kıyafeti, bir uzun kollu tişört ve bir şort olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Bu iki parça, 22 kas grubundaki kas aktivitesini izlemek için sensörlerini kullanıyor.