SUV PAZARINDA REKABET KIZIŞIYOR

SUV PAZARINDA REKABET KIZIŞIYOR

Hızlı bir büyüme gösteren SUV pazarında birbiri ardına yeni modeller ülkemiz pazarına sunuluyor. İşte pazarın en yeni modelleri…

Avrupa ve ülkemizde hızla büyüyen SUV pazarında yeni seçeneklerle rekabet kızışıyor. Orta sınıf SUV’lardan en lüks seçeneklere kadar birbiri ardına yeni modellerin satışa sunulduğu pazarda, her bütçe ve beklentiye uygun SUV bulmak da mümkün. İşte ülkemiz pazarında rekabete yeni katılan SUV modelleri…

AUDI Q5 LÜKS SINIFTA İDDİALI
İlk nesliyle dünya çapında kendi sınıfının en çok satan SUV modeli olan Audi Q5 yenilenen nesliyle Türkiye’de satışa sunuldu. İleri teknolojiye sahip dört tekerlekten çekiş sistemi quattro, verimli motorlar, uyarlanabilir amortisörlere sahip havalı süspansiyon kadar, geniş kapsamlı bilgi ve eğlence sistemleri ve sürüş destek sistemleri Yeni Q5’te önemli inovasyonlar olarak öne çıkıyor. Türkiye’de öncelikle 2.0 lt TDI 190 beygir quattro motor seçeneğiyle satışa sunulan Yeni Q5’in 2.0 TFSI 252 beygir motor seçeneği ise önümüzdeki günlerde bayilerdeki yerini alacak. Yeni modelin fiyatı 367 bin TL’den başlayıp üst donanım paketinde 377 TL’ye yükseliyor. Yeni Q5, beş kişinin rahat bir yolculuk yapmasına imkân veren geniş bir yaşam alanı sunuyor. Yeni Audi Q5’in bagaj hacmi, öncüsü ile kıyaslandığında 10 lt artarak, arka koltukların kullanım şekline bağlı olarak 550 lt ile 610 lt arasında değişen bir değere ulaşırken, arka koltukların katlanmasıyla 1.550 litreye kadar çıkabiliyor.

SINIF LİDERİ OTOMATİĞE KAVUŞTU
Ülkemizde sınıfının en çok satan modeli Dacia Duster uzun süredir beklenen otomatik şanzımanına kavuştu. Çift kavramalı EDC şanzıman ve 110 beygirlik 1.5 lt. dCi dizel motorlu Duster 82.900 TL’den başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini aldı. Dacia, bu pazarda yer almak üzere, müşterilerinin uzun zamandır talep ettiği EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites seçeneğini Duster ile sunmaya başladı. Altı vitesli otomatik EDC, çift kavramalı otomatik vites kutusunun konfor ve pürüzsüzlüğünü manuel vites kutusunun yakıt ekonomisi ve düşük CO2 emisyonları ile bir araya getiriyor. EDC vites kutusu teknolojisi, ek konfor ve iyi tepki sunuyor. EDC’de yokuş kalkış desteği de bulunuyor. Duster 1.5 EDC 4×2 110 beygirlik versiyonun fiyatı 82 bin 900TL’den başlarken serinin en donanımlı versiyonunda fiyat 85.400 TL’ye kadar yükseliyor.

ARAZİDE İSPANYOL TARZI
Avrupa ve ülkemizde de her geçen gün payı artan küçük şehir SUV’larında rekabet kızışıyor. Bu sınıftan daha çok yer almak isteyen üreticiler modellerini yenilerken, SEAT gibi markalar da ilk kez dâhil oldukları bu sınıfta rekabeti ateşliyor. Bu sınıfın ülkemizde satışa başlanan en yeni üyesiyle İspanyol marka SEAT’ın ilk kez adım attığı SUV sınıfındaki temsilcisi Ateca oldu. Başlangıç fiyatı 116 bin TL olarak açıklanan Seat Ateca, benzinli veya dizel motor, önden çekişli ya da dört çeker, manuel veya DSG şanzımana sahip versiyonlarıyla satın alınabiliyor. Gerek iç mekanda sunduğu teknoloji,  gerekse güvenlik açısından oldukça kalabalık bir standart donanım ve opsiyon listesi sunulan yeni Ateca’nın Xcellence donanım paketli, turbo beslemeli  1,4 litre motorlu 150 beygir gücündeki DSG şanzımanlı versiyonu C segmentinde yarışan SUV’lar içinde öne çıkmaya aday görünüyor.