Tam O ‘An’ Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması Uluslararası Oluyor

Tam O ‘An’ Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması Uluslararası Oluyor

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Türk Telekom Tam O ‘An’ 2. Ulusal Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması, büyük bir başarı yakalayarak, üçüncü yılına ‘uluslararası’ titri ile girecek. Yarışmanın uluslararası arenaya taşınacağı müjdesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan verdi.

Türk Telekom Tam O ‘An’ 2. Ulusal Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bakan Yardımcıları Selim Dursun, Enver İskurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, TCDD Genel Müdür Vekili İsmail Çağlar, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu, Bakanlık çalışanları katıldı. Bakan Turhan törende yaptığı konuşmada, her insanın nasıl bir hikayesi varsa her yolun ve her fotoğrafın da bir hikayesinin bulunduğunu söyledi.

Her insanın kendi hikayesini yazdığını, her yolun akıp giden zamana tanıklık ettiğini ve her fotoğrafın anı kaydettiğini belirten Turhan, bugünün dünyasında insanın yolsuz, yolun seyyahsız ve seyahatin de fotoğrafsız olmadığını dile getirdi. Turhan, Türkiye’deki fotoğraf tutkunlarının şanslı olduğuna işaret ederek, “Şanslısınız çünkü Anadolu gibi dünyanın doğa ve tarih kokan cennet diyarında, trenle yani Doğu Ekspresi ile seyahat edebiliyorsunuz. Tabii durum böyle olunca da ortaya ‘düşler aleminden kesitler’ diyebileceğimiz muhteşem güzellikteki bu fotoğraflar çıkıyor. Elinize, emeğinize, gözünüze, yüreğinize sağlık.” diye konuştu.

“Ruhunuz yoksa atınız koşmaz.” sözünü anımsatan Turhan, trenlerin, milletin kadim geçmişinden aldığı ruhla 163 yıldır yollarda koştuğunu, yolcu, yük, umut  ve İstiklal Harbi günlerinde olduğu gibi askere mühimmat taşıdığını anlattı. Trenlerin, Anadolu’nun güzelliklerini dünyayla buluşturduğunu ifade eden Turhan, şöyle konuştu: “Millet olarak çok ulvi ve güçlü bir ruha sahibiz. Tüm dünya demiryollarını uzattıkça uzatırken, biz 1950’den sonra yılda ortalama 18 kilometre demiryolu yapmışız. Hükümetlerimiz döneminde, yılda ortalama 135 kilometre demiryolu yapmaya başladık. İlk günden bugüne çivi dahi çakılmayan rayları elden geçirdik, tüm hatlarımızı modernize ettik. Hepimizin yüzlerini güldüren YHT’leri, Marmaray’ı yaptık. Sonunda insanımız yeniden demiryolu ile tanıştı, treni hatırladı, konforlu, güvenli, rahat ulaşıma kavuştu.”

“DEMİRYOLU FOTOĞRAFÇILIĞININ GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de demiryolu fotoğrafçılığının gelişmesini istediklerini vurgulayan Turhan, “Bu amaçla da ne gerekiyorsa yapmak niyetindeyiz. Sizleri demiryollarımızın ve ülkemizin gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz. Yaşadığımız anı geleceğe taşıyan, onu ölümsüzleştiren bir kare fotoğraf, bazen binlerce sayfa yazının anlatamadığını dillendirir. ‘Tam O An’ Fotoğraf Yarışması ve Sergisi de işte bu misyonunu başarıyla sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

YARIŞMA ULUSLARARASINA AÇILIYOR

Turhan, yarışmayı gelecek yıl uluslararası düzeye taşıyacaklarını ve kapsamını da genişleteceklerini belirterek, organizasyona Van Gölü ve Güney Kurtalan Ekspreslerini de dahil edeceklerini ifade etti. Gelecek yıl Türkiye’ye gelip bu hatlarda fotoğrafları çekerek yarışmaya katılacak kişilerin, dünyada bu güzergahların tanınmasına katkı sağlayacaklarını vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

“Ülkemizin güzellikleri ortada. Bizler de bu güzelliklere güzellik katmak için garlarımızı yaparken tarihimizi ve bugünümüzü yansıtmasına özen gösteriyoruz. Ankara Garı bunun en güzel örneği. Bir tarafta tarih, bir tarafta günümüz mimarisi. Ayrıca garlarımızın yanında hatlarımızın geçtiği alanların ağaçlandırılmasına da özel önem veriyoruz. Ülkemiz, bir deklanşöre basmakla sanat harikaları verecek güzellikte. Ödül alan tüm fotoğrafçılarımızı kutluyorum. Kuşkusuz bu yarışma, tren yolculuğuna, turistik tren seferlerimize rağbete pozitif etki edecek.”

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Bakan Turhan, 1.’lik ödülü kazanan Bedriye Budak’a 10 bin TL’lik ödül ile başarı belgesini takdim etti. 2.’lik ödülü alan İsmet Soner Yılmazer ile 3.’lük ödülü alan Ahmet Harmancı’ya da ödülleri takdim edildi.

Bakan Turhan, daha sonra sergi alanının açılışını yaparak, dereceye girenlerin de aralarında olduğu fotoğrafları inceledi.