TARİH ZENGİNİ KENT: KARAMAN

İç Anadolu’nun ıssız, bakir rotalarının bambaşka bir atmosferi vardır; kimi zaman Arizona gibi uçsuz bucaksız, kimi zaman Toroslar’ın sarp kayalıklarındaki manastır ve mağaralarla gizem doludur.

Toroslar’ı aşınca gökyüzünü kızıl dumanlar kaplar, sarp kayalıklardaki mağaralar nemli ve karanlıktır, halı dokuyan hayat dolu kadınlara rastlarsınız. Bir yolcu, “Toroslar’dan geçerken aşağı bakma.” demişti, “Çünkü bütün hazineler gökyüzünde saklıdır…”

Bu rotanın en önemli destinasyonu Karaman’dayız. Karaman, tarihi zenginliğini her dönemin en önemli yerleşim yeri olmaktan alıyor. Kerümiddin Karaman Bey tarafından 1256 yılında bağımsız bir beylik olarak Karaman Beyliği kuruldu. Beyliğin başına 1264 yılında geçen Karamanoğlu Mehmet Bey, bugün Türk dilini korumak için yayınlattığı, “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türkçeden başka dil kullanmaya…” fermanıyla anılmaya devam ediliyor. Karaman Beyliği, Osmanlı Devletinin kurulması sonucunda 1467 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devleti’ne katıldı.

Karaman Müzesi’nin hiç yaşlanmayan genç kadını…
İşte böylesine önemli bir kenti gezmeye, defineciler tarafından Manazan Mağaraları’ndan yuvarlanmış, M.S. 6.-7. yüzyıla ait genç kadın cesedinin bulunduğu Karaman Müzesi’nden başlıyoruz. Tüf kayaya oyulan bu toplu yerleşimler, ısı ve nemi sabit tutma özelliğine sahip olduğundan ceset çürümeden kalabilmiş. Genç kadının üzerinde giysisi ve yanında desenli kumaş parçaları var.

Karaman’da görmeye değer birçok yer var; Karaman Kalesi, kesme taştan yapılmış Aktekke Cami, yalınlığıyla göze çarpan Yunus Emre Camisi, içinde Yunus Emre, Taptuk Emre, Yunus Emre’nin oğlu İsmail ve kızına ait sandukaların bulunduğu türbesi, Karamanoğlu Alaaddin Bey’in karısı Nefise Sultan tarafından yaptırılmış kesme taş Hatuniye Medresesi… Bugün medresedeki Turistik Hatuniye Restaurant’da Türk yemekleri bulabilirsiniz.

Karaman’ın kuzeyinde yer alan volkanik Karadağ kitlesinin üzerinde ortaçağ Bizans sanatını yansıtan birçok kalıntı vardır. Madenşehir olarak bilinen bir köy yerleşmesi girişinde yer alan Binbirkilise yapılarının en büyüğü. Karaman merkezde yer alan, Tartanzadeler’den Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılmış Tartanevi (1810), Anadolu Türk ev mimarisinin güzel örneklerinden. Kalem işi süslemelerde, Sultanahmet Cami, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, II. Mahmut Türbesi, çarklı vapur, yelkenli gemi gibi batılılaşma dönemi Türk resminde yer alan tasvirler dikkati çekiyor.

600 yıllık pazaryeri
Karaman’ın Ermenek ilçesinin İkizçınar ve Yaylapazarı Köyleri arasında, eşine az rastlanır bir pazar bulunuyor: Zeyve Pazarı… Yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip Anadolu’da başka eşi benzeri bulunmayan açık bir pazaryeri olan Zeyve Pazarı içerisinde yaklaşık 300 civarında tarihi çınar ağacı bulunuyor. Doğal güzellikleri, soğuk suları, yerleşim durumu, otantikliği, su değirmenleri, su hızarları ve fırını görülemeye değer bir yer… Haziran ve ekim ayları arasında yerel halkın yetiştirdiği organik sebze ve meyveler yerli ve yabancı ziyaretçilere burada pazarlanıyor. Ayrıca yöreye has el sanatı ürünleri de bu pazarda müşterilerini bekliyor.

Yamaç paraşütünde cazibe merkezi
Karaman’a gelmişken, alternatif spor faaliyetlerine de katılabilirsiniz. İl merkezinde bulunan Karadağ’da yamaç paraşütü etkinlikleri ilk kez 2010 yılında yapılmış. Karadağ’dan havalanan paraşütçüler 242 ve 262 kilometrelik uçuşlarla iki pilot tarafından ayrı ayrı Türkiye rekoru kırmış. Bunun üzerine Avrupa’dan ve dünya çapındaki yamaç paraşütü pilotları Karaman’a gelerek uçuş yapmaya devam etmiş. Karaman Karadağ’ın, ülkemizin değil tüm dünyanın havacılık sporu açısından en uygun parkurlarının bulunduğu yerlerden biri olduğu kanıtlanmış. Muhteşem termik özellikleri, uzun ve güvenli uçuşlar için çok uygun coğrafi yapısıyla bir cazibe merkezi haline gelmiş.

FOTOĞRAF NOKTASI
Karaman Kalesi’nden Karaman’ı seyredin.

LEZZET MOLASI
Karaman’ın meşhur calla, etli ekmek, arabaşı, batırık, şebit pilav, tarhanabaşı, küncülü helva, üzüm helvası, su böreği, guymak, Zeyve Kebabı ve cevizli bandırmasını tadın.

ZİYARET EDİN
Karaman merkezdeki Yunus Emre Türbesi’ni; türbenin içerisinde yer alan Yunus Emre, Taptuk Emre, Yunus Emre’nin oğlu İsmail ve kızına ait 4 sandukayı ziyaret edin.