TARİHİ ESERİ 64 YIL SONRA İADE ETTİ

TARİHİ ESERİ 64 YIL SONRA İADE ETTİ

Anadolu’dan kaçırılarak dünyanın çeşitli yerlerine götürülen tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarla ait oldukları topraklara geri dönüyor.

Bu kapsamda son müjdeli haber Amerika’dan geldi. 1950’li yılların başlarında Türkiye’de görevli bulunan William O’Ryan tarafından ABD’ye götürülen iki adet amfora, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’den götürülen tarihi eserlerin iadesi konusundaki çalışmalarından etkilenen oğlu tarafından iade edildi.

Rick O’Ryan isimli şahıs, Washington Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’ne gelerek Türkiye’nin son yıllarda yurt dışındaki kültür varlıklarının iadesi konusundaki gayretli çalışmalarından çok etkilendiğini, 1950’li yılların başlarında Türkiye’de görevli bulunan babası William O’Ryan’ın ABD’ye dönerken Türkiye’den götürdüğü iki adet amforayı geri vermek istediğini söyledi. Amforalar, hızlı bir şekilde ait olduğu topraklara getirilerek muhafaza edilmek üzere Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Eserler orijinal 
Bakanlık uzmanları eserleri inceledi. İnceleme sonucunda amforaların Geç Doğu Roma Dönemi’ne tarihlenen (yaklaşık olarak M.S. 8. yüzyıl) orijinal eserler olduğu belirlendi.