Taşımacılıkta Yeni Dönem Başladı

Taşımacılıkta Yeni Dönem Başladı

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Erol Arıkan, Marmaray Gebze-Halkalı Banliyö Hattının TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilmeye başlandığını hatırlatarak, günde yüzbinlerce yolcu ve yük taşıyan kuruluşun görev ve sorumluluğunun daha da arttığını söyledi.

76 kilometrelik Marmaray Gebze-Halkalı Banliyö Hattında kesintisiz demiryolu ulaşımı ile seyahat süresinin 115 dakikaya düştüğünü belirten Arıkan, 43 istasyonun bulunduğu Gebze-Halkalı Banliyö Hattında 06.00-22.00 saatlerinde 15 dakika ara ile 142 trenin; Söğütlüçeşme-Zeytinburnu hattında ise 06.00-24.00 saatlerinde 8 dakika arayla 144 trenin hizmet vermeye başladığını aktardı.

Marmaray Gebze- Halkalı Hattının diğer kent içi raylı sistem ve YHT ile entegre olduğunu, günde 1 milyon 700 bin yolcuya hizmet verilmesinin hedeflendiğini söyleyen Arıkan, “Yüksek hızlı tren seferlerinin son durağı artık Pendik değil, Avrupa kıtasında Halkalı.” dedi. YHT’lerin İstanbul rotasında Gebze-Pendik-Bostancı-Söğütlüçeşme-Bakırköy Halkalı’da duruş yaptığını söyleyen Arıkan, Ankara-İstanbul arasında iki trenin, Ankara-Konya arasında bir trenin ilk ve son durağının Halkalı olduğunu belirtti.

Arıkan, Londra’dan Pekin’e kesintisiz demiryolu ulaşım fırsatı veren Marmaray’da ayrıca gece saatlerinde yük taşımacılığının yapılacağının altını çizerek, “Demir İpekyolu Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Trans Hazar Uluslararası Demiryolu Güzergahı daha etkin hale gelirken bölge ülkeleri ile işbirliğimiz daha da güçlenecek.” açıklamasını yaptı.