TAŞRAYA 4,5G’Yİ DEVLET GÖTÜRECEK

TAŞRAYA 4,5G’Yİ DEVLET GÖTÜRECEK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, nüfusu 500’den az olan ve mobil haberleşme altyapısı bulunmayan 3 bin 300 yerleşim yerinde 500 bine yakın vatandaşa 4,5G hizmetinin götürülmesi amacıyla ihaleye çıkacaklarını belirtti. Arslan, “Yaşamın olduğu her yere 4,5G’yi götüreceğiz.” dedi.

2011’de çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile nüfusu 1-500 arasında bulunan yerleşim yerlerine GSM hizmeti götürülmesinin, Evrensel Hizmet Kanunu kapsamına alındığını ve bu görevin Haberleşme Genel Müdürlüğü’ne verildiğini anlatan Arslan, vatandaşlardan GSM hizmetinin yanı sıra artık genişbant internet hizmeti talebinin de geldiğini dile getirdi. Arslan, bu taleplerin karşılanması için çalışma yapıldığını söyledi. Şubatta ilana çıkılacak ihaleyle söz konusu yerleşim yerlerinde 3 yıl içinde hizmet sağlanarak vatandaşların genişbant internet hizmetine kavuşacağı müjdesini veren Arslan, ihale kapsamında ayrıca yerli baz istasyonu kullanımına da destek vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Arslan, bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün insan ve toplum yaşamındaki üretim, eğitim, sağlık, ulaşım ve savunma gibi tüm temel sektörlerin hizmetlerini sunabilmeleri ve geliştirebilmelerinin altyapısını oluşturduğunu bildirerek, bilgi ve iletişim teknolojileriyle bilgiyi etkin kullanan ülkelerin uluslararası alanda da rekabet avantajı elde ettiğini söyledi.