TCDD, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinliklerine Ev Sahipliği Yapacak

TCDD, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Etkinliklerine Ev Sahipliği Yapacak

Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle ilan edilen ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ dolayısıyla TCDD ile Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi arasındaki İşbirliği Protokolü imzalandı.

Protokol töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Gerek gar ve istasyonlarımızda gerekse yüksek hızlı trenlerimizde yolcularımıza vakfımızın ve üniversitemizin hazırlamış olduğu materyalleri ve bilgilendirme etkinliklerini beraber yapacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızın yapmış olduğu hizmetlerin toplum tarafından daha iyi anlaşılması ve idrak edilmesi konusunda TCDD olarak üzerimize düşeni yapacağız.” dedi.

2018 yılında vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları, hayatı ve katkılarını anlatan İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya ise konuşmasında, Sezgin’in İslamiyet’in batıya medeniyeti götürdüğünü ispat eden, dünyanın önde gelen bilim adamlarından biri olduğunu vurguladı.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ersan Aslan da kamu kurum ve kuruluşlarının ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ dolayısıyla yapacakları etkinlikleri koordinasyon görevini yürüttüklerini kaydederek, “Sayın Genel Müdürümüz İsa Apaydın’a böyle bir imkânı hem vakfımıza hem üniversitemize sağladığı için ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getirmekte bizlere kolaylık sağladıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.