TCDD DÜNYANIN ZİRVESİNDE

Ülkemizde son yıllarda demiryolu sektöründe meydana gelen olumlu ve hızlı gelişmeler, halkımızın büyük beğenisini kazandığı gibi dünya kamuoyu ve demiryolu kuruluşları tarafından ilgiyle takip ediliyor.

2003 yılından itibaren yolcu ve yük taşımacılığına yönelik olarak başlatılan topyekûn seferberlikle bugüne kadar önemli mesafeler kaydedildi.

Ekonomik ömrünü tamamlamış, ortalama hızları 40 km’ye kadar düşmüş trenlerin işletildiği günlerden, 250 km hızlı, konforlu ve yüksek güvenlikli YHT’lerle yolculukların keyfe dönüştüğü günlere geldik.

Dünyanın en güzel, ülkemizin en büyük metropolü İstanbul’da Marmaray ile Asya’dan Avrupa’ya denizin altından sadece 4 dakikada geçebilmenin ayrıcalığı yaşanıyor.

Şehir içi trafik sorununa çözüm bulmak ve modern ulaşım sağlamak üzere ürettiğimiz raylı sistem projelerimiz İzmir’de hayata geçti, Ankara’da gün sayıyor. Gaziantep’te de çalışmalarımız sürüyor.

Şehirlerarası yolculuklar için ürettiğimiz yerli ve modern tren setlerimiz, yolcularımızın büyük beğenisini kazanıyor.

Bunların yanı sıra yapımı devam eden yüksek hızlı ve hızlı tren demiryolu çalışmalarımız, sadece Türkiye’de değil uluslararası demiryolu arenasında da kabul görüyor.

Demiryolları alanında dünya çapındaki en büyük organizasyon niteliğindeki Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) 89. Genel Kurulu’nda TCDD’yi temsilen Başkan Yardımcılığı görevine seçildim.

Türkiye’den bir yöneticinin 5 kıtadan 195 üyesi bulunan UIC Başkan Yardımcılığı görevine ilk kez ve oy birliğiyle seçilmiş olması da TCDD’nin parlayan yıldızının uluslararası düzeydeki yansımasıdır.

İyi yolculuklar…