TCDD, Eurasia Rail 2019 Fuarı’nda

TCDD, Eurasia Rail 2019 Fuarı’nda

Dünyanın en büyük 3. demiryolu fuarı olan “Eurasia Rail Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı”’nın 8’incisi Fuar İzmir’de gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, demiryollarının dünden bugüne çok mesafe kat edip ilerlediğini anlatarak, “2011 Eurasia Rail’de yerli katılımı %40 iken bu yıl %60’lara ulaşmış durumda. Yerli markalarımızın sayısının artması çok önemli. Demiryolları bizim hükümet politikamız oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 527 milyarlık yatırım yaptı ve bu yatırımın 126 milyar lirası demir yollarına ayrıldı. Hep birlikte güzel yarınlar için çalışıyoruz.” dedi.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise konuşmasında,  nüfusun %40’na YHT ile seyahat hizmeti sunulduğunu söyleyerek, Ankara-Sivas ve İzmir-Ankara arasında yüksek hızlı demiryolu inşasının devam ettiğini, ayrıca hem yolcu hem de yük taşıyabilecek hızlı demiryolları inşa edildiğini kaydetti. Uygun, mevcut hatların sinyalizasyon ve elektrifikasyonu, lojistik merkezler ve AR-GE çalışmaları, şehir içi raylı sistemler ile yerli ve milli üretime yönelik önemli projelerin ülkemize kazandırıldığını ve yenilerinin kazandırılmaya devam ettiğini belirtti. Türk demiryollarının 162 yıllık hikâyesinin, İzmir’de başladığını hatırlatan ve İzmir’e yapılan demiryolu yatırımları hakkında da bilgiler paylaşan Uygun, “İzmir’e yatırım yapmaya, yeni eserler kazandırmaya devam ediyoruz.” dedi.

TCDD her yıl olduğu bu yıl da kurduğu stant ile fuarda yerini aldı.