TCDD Genel Müdürü Uygun: Küresel Oyuncu Olma Yolunda Hızla İlerliyoruz

TCDD Genel Müdürü Uygun: Küresel Oyuncu Olma Yolunda Hızla İlerliyoruz

TCDD ve TÜBİTAK işbirliğiyle, güvenli demiryolu işletmeciliği için yeni teknolojilerin ele alındığı AR-GE Çalıştayı TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Çalıştay’da konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, 2003 yılından itibaren demiryolu sektörünün öncelikli ulaşım politikası olarak kabul edilmesiyle birlikte, Doğu-Batı aksı üzerinde yaşanan bu yarışa seyirci kalmadıklarını, yapılan yatırımlar, gerçekleştirilen büyük değişim ve dönüşümlerle küresel oyuncu olma yolunda hızla ilerlediklerini ifade etti.

Teknoloji üretme ve kullanma yeteneğinin, ülkelerin birbirleriyle olan rekabetlerinde üstünlüğü belirleyen en önemli öğe haline geldiğini kaydeden Uygun, “Gelecekte teknolojinin demiryolu sisteminde nasıl devrim yaratabileceğini araştırmak ve emniyetli, güvenli, konforlu bir demiryolu için çalışmak zorundayız.” dedi.

Uygun, Çalıştay ile demiryolu sektörünün öncü kuruluşu, en önemli hizmet sağlayıcısı ve kullanıcısı olarak TCDD’de teknoloji geliştirme süreçlerinin hızlıca başlatılacağını ve ilk çıktıların TCDD altyapısında uygulanmaya başlanacağını anlattı.

Sürecin ileriki safhasında ise TCDD’nin, kendi kaynakları ile geliştirme ve uygulamaya yönelik etkin çalışmalar yürüteceğini söyleyen Genel Müdür Uygun, “Ülkemizin en önemli teknoloji üretebilme altyapısına sahip kuruluşu TÜBİTAK olarak sizlerin çözüm önerilerinizle birlikte büyük işler başaracağımıza olan inancım tamdır.” dedi.