TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. BİR YAŞINDA

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. BİR YAŞINDA

Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi kapsamında, “demiryolu tren işletmecisi” olarak kurulan, 1 Ocak 2017’den beri fiilen faaliyetlerini sürdüren TCDD Taşımacılık A.Ş., birinci yaş gününü kutluyor.

Şirket, demiryolu taşımacılığının tekel olmaktan çıkarılarak rekabete açıldığı sektörde, yolcu ve yük taşımacılığı, lojistik hizmetleri, feribot işletmeciliği ile çeken/çekilen araçların temin ve bakımının sağlanması görevini yürütüyor.

Trenlerin yeni lideri olan TCDD Taşımacılık A.Ş., 1.213 km YHT, 11.395 km konvansiyonel olmak üzere toplam 12.608 km’lik demiryolu ağında tren işletmeciliği yapıyor.

Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu ve Afrika’ya kadar 25 milyon kilometre karelik bir hinterland içerisinde dünya standartlarında bir tren işletmeciliği hedefleyen Şirket, günde yüksek hızlı trenlerde 25 bin, konvansiyonel trenlerde 45 bin, Marmaray’da 200 bin yolcu ile birlikte yurt içi ve yurtdışında 100 bin ton yük taşıyor.

TCDD Taşımacılık A.Ş., Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz bir demiryolu ana koridoru haline gelen ülkemizin demiryolu potansiyelini en iyi şekilde harekete geçirerek, bir dünya markası olmayı hedefliyor.

Şirket, diğer demiryolu tren işleticileriyle birlikte işbirliği ve paylaşım içerisinde, yeni yönetim anlayışı ve bakış açısıyla ülkemiz demiryolu sektörünü daha da ileriye götürmek için çalışıyor.

Şirket web adresi: www.tcddtasimacilik.gov.tr