TCDD Taşımacılık AŞ 4 Yaşında

TCDD Taşımacılık AŞ 4 Yaşında

Demiryolu taşımacılığının serbestleşmesi ile “demiryolu tren işletmecisi” olarak devlet eliyle kurulan, 01 Ocak 2017’den beri kendi kaynakları ve kendi personeliyle işletmecilik faaliyetlerini sürdüren TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, 4 yaşına girdi.

Halen günde 631 yolcu, 170 yük treni işleten Kuruluş; yüksek hızlı trenlerde 22 bin, konvansiyonel trenlerde 49 bin, Marmaray’da 420 bin, Başkentray’da 40 bin yolcu; Marmaray, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Güzergâhı ile Londra’dan Pekin’e uzanan büyük bir coğrafyada 100 bin ton yük taşıyor.

Almanya’da imali devam eden, ilki geçtiğimiz ay teslim alınan yeni yüksek hızlı trenleri 2020 yılında aşama aşama hizmete vermeyi planlayan Kuruluş, YHT yolcu sayısını 30 bine ulaştırmayı hedefliyor. Edirne’den Kars’a trene olan talebi karşılamak üzere, Turistik Doğu Ekspresi, Ankara Ekspresi, Boğaziçi Ekspresi, Göller Ekspresi gibi, farklı güzergâhlarda, yeni trenler sefere koyuyor.

Milli ve yerli demiryolu sanayisi oluşturma çabalarına destek veren Kuruluş, Avrupa’ya ve BTK hattı üzerinden Orta Asya’ya yapılan konteyner taşımalarında yerli üretim platform vagonları kullanıyor; %40 yakıt tasarrufu sağlayan, elektrik ve dizel yakıtla çalışan yeni nesil hibrit lokomotifler ile daha etkin bir işletmecilik hedefliyor.

163 yıllık Türk demiryolu deneyimini, “Dünya markası” vizyonu ile birleştiren Kuruluş, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesiyle sektöre giren özel işletmelere de rehberlik ediyor.