TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü 3 Yaşında

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü 3 Yaşında

Kendi kaynakları, plan, program ve bütçesi ile 01 Ocak 2017’de faaliyetlerine başlayan, sermayesinin tamamı devlete ait olan TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü 3 yaşına girdi.

İlk yılında taşıdığı yük miktarı ve yolcu sayısında demiryolu tarihindeki en yüksek rakamları yakalayan TCDD Taşımacılık, 2018 yılında da bu rakamları aştı. 2017’nin aynı dönemine göre; YHT’de bir milyon, konvansiyonel trenlerde iki milyon, Marmaray’da beş milyon yolcu, yük taşımacılığında 400 bin ton yük artışı gerçekleştirdi.

“Dünya markası” vizyonu ile yoluna devam eden Kuruluş, 1.213 km yüksek hızlı, 11.497 km konvansiyonel demiryolu hattı olmak üzere toplam 12 bin 710 km’lik demiryolu ağıyla; Asya ve Avrupa kıtalarını kavuşturan Marmaray’la; Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattıyla; Çin’den Avrupa’ya, Ortadoğu’ya uzanan “Orta Koridor”da dünya nüfusunun yüzde 60’ının yaşadığı hinterlanta sahip bulunuyor.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün 3. yaş gününü değerlendiren Genel Müdür Veysi Kurt şunları söyledi:

TCDD Taşımacılık günde; yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren, Marmaray ve Başkentray olmak üzere  toplam 728 yolcu treni, 170 de yük treni işletiyor. Yaklaşık 300 bin yolcu, 100 bin ton yük taşıyor. Bunun yanı sıra ülkemiz, demiryoluna yapılan yatırımlarla önemli bir uluslararası demiryolu koridoru oldu. Londra’dan Çin’e, Ortadoğu’ya kadar olan taşımacılığa talibiz. En büyük gücümüz Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde demiryoluna verilen büyük destek ile 162 yıllık demiryolu deneyimini yeni yönetim ve yeni bakış açısıyla yoğuran insan gücümüzdür.