TCDD Taşımacılık, Trans Hazar Koridoru Birliği’nin Üyesi Oldu

TCDD Taşımacılık, Trans Hazar Koridoru Birliği’nin Üyesi Oldu

TCDD Taşımacılık A.Ş., Çin, Kazakistan, Hazar Denizi su alanı, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’den geçerek Avrupa’ya ulaşan “Yeni İpekyolu”, “Orta Koridor” diye adlandırılan  “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği”nin daimi üyesi oldu.

Birliğin Ankara’da Şubat ayında gerçekleştirdiği ilk toplantısında Şirketin daimi üyeliği Genel Kurulu’nda görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Üyelikle ilgili protokol Trans Hazar Taşımacılığı Genel Sekreteri B. Kulushev ile TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt tarafından imzalandı.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, üyelikle ilgili şunları söyledi: “60’dan fazla ülkeyi, dünya nüfusunun 4,5 milyar insanını, dünya ekonomisinin yüzde 30’unu, 35 trilyon doların üzerinde bir ekonomiyi kapsayan Orta Koridor’da 100 milyon ton üzerinde bir lojistik ve taşımacılık söz konusudur. Bu 4.5 milyar insana daha iyi daha güzel daha kaliteli hizmet vermek istiyorsak bir şeyler yapmamız gerekmektedir. İşte ‘Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’ de bu amaçla kurulmuştur. Bu birliğe bugünden itibaren TCDD Taşımacılık A.Ş. de üye olmuştur. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nı da kapsayan koridor ile Çin’den Avrupa’ya, Rusya’dan Güney Asya ve Afrika’ya kadar ulaşım kolaylaşacaktır.”

Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Kanat Alpysbaev da Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu Hattı’nın açılmasıyla Trans-Hazar koridorunun tamamlandığını, TCDD Taşımacılık’ın Birliğe katılmasının önemine dikkati çekti.  Alpysbaey koridorda geçen yıl taşınan yaklaşık iki milyon tonluk yükün bu yıl dört milyon tona çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Birliğin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cavid Gurbanov ise Türkiye’nin daimi üyeliğinin gerçekleşmesiyle kardeş ülkelerin demiryoluyla birleşmesinin sağlandığını söyledi.